Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

MSZ wymaga od władz Izraela wycofania się ze słów dotyczących antysemityzmu Polaków

am 16:24 18 lutego 2019
gov.pl
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział w Brukseli, że Polska domaga się od władz Izraela wycofania ze słów dotyczących antysemityzmu Polaków. Chodzi o wczorajszy komentarz pełniącego obowiązki szefa izraelskiego MSZ-tu Israela Kaca, który powiedział on, że "wielu Polaków współpracowało z nazistami" i że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Z tego powodu, na prośbę Polski, szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie został odwołany. Polska nie wysyła tam nikogo, na miejscu będą premierzy Czech, Słowacji i Węgier. Ale zostaną zorganizowane tylko dwustronne spotkania - poinformował minister Jacek Czaputowicz. 

- Była taka sytuacja, że premierzy byli już w drodze, albo w Jerozolimie, wiec zapewne jakieś spotkania dwustronne będą się tam odbywać, ale szczyt na naszą prośbę został odwołany - dodał minister. 

Szef MSZ-tu był też pytany o dzisiejszą wizytę w MSZ-cie ambasador Izraela w Polsce. Jacek Czaputowicz powiedział, że usłyszała ona, że słowa pełniącego obowiązki izraelskiego ministra były niedopuszczalne.

 

- Uważamy, że pobudzają one antypolonizm, antysemityzm, mają charakter rasistowski i nie służą pojednaniu i w ogóle stosunkom polsko-izraelskim - relacjonował minister. Dlatego - jak dodał - Polska oczekuje, że strona izraelska wycofa się z tych słów. 

Minister nie odpowiedział na pytanie, czy Polska zdecyduje się na wezwanie na konsultacje swojego ambasadora w Izraelu, jeśli nie będzie reakcji tamtejszych władz. 

Źródło: IAR, twitter.com

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze