Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

MSZ: 16 czerwca mija termin rejestracji dla Polaków, głosujących poza granicami kraju

A.N. 14:34 14 czerwca 2020
Pixabay.com
Tegoroczne wybory dla Polaków przebywających za granicą, z uwagi na utrzymujące się zagrożenie epidemiologiczne, odbędą się wyłącznie drogą korespondencyjną. – Wyborca, który zmienia miejsce pobytu przed dniem głosowania lub zamierza głosować korespondencyjnie może najpóźniej do dnia 16 czerwca 2020 r. zawiadomić o tym konsula, u którego zgłosił zamiar głosowania w obwodzie głosowania utworzonym za granicą. – informuje MSZ.

Zwykle wybory dla Polaków, przebywających poza granicami Rzeczpospolitej odbywają się w siedzibach konsulatów. W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną spowodowaną pandemią koronawirusa wybory dla Polonii w Stanach Zjednoczonych odbywają się wyłącznie drogą korespondencyjną.

Wszyscy zarejestrowani otrzymają pocztą karty do głosowania, które następnie należy przesłać do odpowiedniej placówki konsularnej.  Należy pamiętać, że termin rejestracji wyborców upływa już w najbliższy wtorek

- Odnotowujemy bardzo duże zintegrowanie obywateli polskich wyborami zarządzanymi na dzień 28 czerwca. Przypomnę, że glosowanie w USA odbywa się w sobotę 27 czerwca. Te osoby które mają problemy techniczne z zarejestrowaniem się samodzielnie przez stronę oczywiście mogą zadzwonić do konsulatu. – tłumaczy konsul generalny RP w Los Angeles Jarosław Łasiński.

Najwięcej, komisji wyborczych dla Polonii na terenie USA znajduje się w Nowym Jorku. 

– Już widać, że w przypadku nowojorskiego okręgu konsularnego to będą wybory o bardzo dużej frekwencji (…) Spodziewamy się, że liczba ta dojedzie do ok. 10 tys. osób, a być może ją przekroczy. – zaznacza konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

– Trzeba wybrać komisję i zapisać się do wyborów korespondencyjnych, bo tylko takie głosowanie jest możliwe na terenie USA. Jeżeli kos zapisał się do głosowania 10 maja już drugi raz nie musi tego robić, ale prosimy by zgłosił się do konsulatu przez system e-wybory by wybrać formę glosowania korespondencyjnego (…) Bez tej adnotacji nie będziemy mogli wysłać takiej osobie pakietu wyborczego – podkreśla Kubicki.

Więcej informacji na temat głosowania korespondencyjnego poza granicami RP znajdziesz <<TUTAJ>>


Źródło: TV Republika/MSZ

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze