MSW: KGP ma wypracować zasady współpracy z dziennikarzami

Artykuł
Teresa Piotrowska, szef MSW
youtube.com

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska zobowiązała Komendę Główną Policji do wypracowania zasad współpracy z przedstawicielami mediów w trakcie interwencji policyjnych – poinformowała rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

Ta decyzja to pokłosie czwartkowego zatrzymania przez policję podczas wieczornych zajść w PKW dwóch dziennikarzy – fotoreportera PAP i dziennikarza TV Republika.

Jak poinformowała Woźniak, szefowa MSW zapoznała się dziś ze szczegółowymi wyjaśnieniami komendanta głównego w sprawie zatrzymanie dziennikarzy. – Zobowiązała Komendę Główną Policji do wypracowania zasad współpracy z przedstawicielami mediów w trakcie interwencji policyjnych. Szczegóły omówione zostaną z przedstawicielami redakcji i stowarzyszeń dziennikarskich podczas dwustronnych spotkań – dodała.

Wyjaśniła, że chodzi m.in. o łącznika, który miałby pomagać dziennikarzom podczas tego typu akcji, gdy dochodzi do zajść.

W nocy z czwartku na piątek do siedziby Państwowej Komisji Wyborczej dostała się grupa osób, które następnie rozpoczęły okupację jednego z pomieszczeń PKW, stanowiącego studio wyborcze. Po tym zdarzeniu PKW zdecydowała o przerwaniu prac. Protestujący chcieli natychmiastowej dymisji członków PKW w związku z przedłużającym się obliczaniem wyników wyborów samorządowych. Po kilku godzinach policja podjęła interwencję, usuwając te osoby z siedziby PKW i zatrzymując 12 osób. Wśród nich dwóch dziennikarzy: PAP – Tomasza Gzella i TV Republika – Jana Pawlickiego.

Zostali oni oskarżeni o „naruszenia miru domowego" w PKW, w piątek stanęli przed sądem. Po przesłuchaniu sąd wyznaczył kolejne terminy rozpraw, obaj dziennikarze wyszli na wolność.


 

CZYTAJ TAKŻE:

Nasz dziennikarz zatrzymany, mimo iż okazał legitymację prasową

Zakończyła się rozprawa aresztowanych dziennikarzy. Sąd zapowiada kolejne i zwalnia oskarżonych [relacja]

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy