Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Morawiecki: W tym miejscu miał być ten "śmietnik historii". (...) odarci z godności mieli leżeć nasi najbardziej wytrwali bohaterowie

am 13:09 1 marca 2018
twitter.com
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, premier Mateusz Morawiecki złożył wieniec przed Panteonem - Mauzoleum Wyklętych - Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. – Musimy z mozołem walczyć o prawdę, o pamięć, i ziarno tej prawdy i pamięci z przeszłości wyda na pewno stukrotny owoc w dzisiejszej rzeczywistości – podkreślił premier.

W czwartek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który ma przypominać o bohaterach polskiego podziemia antykomunistycznego z lat 1944-63. Z tej okazji szef rządu złożył kwiaty przy Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

– Tamte dzieje, tamte czasy rzuciły ziarno wolności, które przetrwało straszne czasy. Rozpacz i smutek po tamtych braciach i siostrach miesza się dzisiaj ze spóźnionym poczuciem o odbudowywanej sprawiedliwości. Choćby ten akt spóźnionej sprawiedliwości, który dzisiaj przyjęliśmy rano na posiedzeniu Rady Ministrów – mówił premier, zaznaczając wagę przyjętego przez rząd projektu ustawy degradacyjnej. – Taka jest ta nasza rzeczywistość, że musimy z mozołem walczyć o prawdę, o pamięć, i ziarno tej prawdy i pamięci z przeszłości wyda na pewno stukrotny owoc w dzisiejszej naszej rzeczywistości – dodał Prezes Rady Ministrów.

Tuż przed wystąpieniem premiera, odczytano wiersz Zbigniewa Herberta "Przesłanie Pana Cogito". Fragment: "nagrodzą cię tym, co mają pod ręką - chłostą śmiechu, zabójstwem na śmietniku" zdał się trafnie odzwierciedlić dzisiejszą sytuację Rzeczypospolitej Polskiej.

– W tym miejscu miał być ten "śmietnik historii". "Łączka" miała być takim "śmietnikiem historii", gdzie w zapomnieniu, odarci z godności mieli leżeć nasi najbardziej wytrwali bohaterowie, którzy rzucili na szalę swój własny los, często też los swoich własnych rodzin, matek, żon, synów, córek – mówił Morawiecki.

Na zakończenie, premier podziękował wszystkim pracującym na "Łączce" wolontariuszom. – To jest czyn bardzo godziwy i wszystkim, którzy robią to w całej Polsce, należy się ogromne słowo podziękowania. Dziękuje wam w imieniu rządu RP, bo to odbudowa pamięci odegrała niezwykle ważna rolę w tym, że możemy być dzisiaj w tym miejscu, w którym jesteśmy – podsumował premier.

Źródło: Telewizja Republika, twitter.com

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze