Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Morawiecki spotkał się z premierem Litwy - Nasze kraje mają wiele wspólnych interesów w Brukseli

AS 9:32 9 marca 2018
Telewizja Republika
W Wilnie doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem. Głównymi tematami spotkania polityków były: bezpieczeństwo regionu, wspólne inwestycje, bezpieczeństwo energetyczne oraz sytuacja Polaków na Litwie.

Premierzy wzięli udział w konferencji prasowej na której przedstawimy swoje stanowiska. Jako pierwszy głos zabrał premier Litwy - Saulius Skvernelis - Polka jest ważnym partnerem gospodarczym Litwy. Cieszę się, że obroty handlowe dalej rosną. Inwestycja polskiego koncernu PKN Orlen na Litwie jest ważna, nie tylko pod względem handlowym, ale także pod względem bezpieczeństwa energetycznego. 

Skvernelis powiedział - Obserwujmy szczególny przełom w dziedzinie transportu. Z zadowoleniem przyjmujemy rozpoczęcie modernizacji tras kolejowej z Warszawy w kierunku Litwy. (...) Od maja polskie linie lotnicze LOT zwiększają liczbę połączeń do Litwy, co zwiększy potencjał biznesowy. (...) Nie można też pominąć milczeniem naszej wspaniałej współpracy w dziedzinie energetyki. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości rozpocznie się budowa gazociągu Polska-Litwa. (...) Jesteśmy wdzięczni Polsce za znaczący wkład w zapewnienia bezpieczeństwa w regionie. Mamy wiele wspólnych interesów.

Premier Polski Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji powiedział - Widać, że ta współpraca jest coraz lepsza, coraz ściślejsza. Litwa jest dla Polski partnerem strategicznym, zarówno ze względów historycznych jak i geopolitycznych. (...) Wspieramy Litwę w nadzorze nad niebem litewskim, ale też próbujemy rozwijać wspólne problemy energetyczne. (...) Także takie, które zwiększą naszą wymianę w transporcie gazowym.

 
Morawiecki poinformował, że poruszony został także temat Polaków na Litwie - Rozmawialiśmy również o sytuacji Polaków, obywateli Litwy, jak ich sytuacja może zostać poprawiona - W planach jest ułatwienie dostępu do polskiej telewizji na terytorium Litwy. 

Premier podkreślił także - Na polu współpracy europejskiej mamy bardzo wiele wspólnych tematów. Dziękuję Litwie za wsparcie w wielu sporach, które teraz toczymy. Litwa doskonale rozumie transformacje systemu postkomunistycznego, jako była republika postsowiecka. (...) Nasze kraje mają wiele wspólnych interesów w Brukseli. (...) Chcę podkreślić, że widocznie widać, że nasza współpraca się umacnia - poprzez wzrost obrotów handlowych, przez inwestycje polskie na Litwie, oraz litewskie w Polsce, lepsze połączenia infrastrukturalne. 

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze