Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Morawiecki: Chcemy współpracować, chcemy coraz bardziej mówić jednym głosem na forum UE

K. Sz. 16:42 25 kwietnia 2018
Telewizja Republika
Chcemy zaznaczyć naszą mocną pozycję UE– mówił 25 kwietnia, w Warszawie premier Mateusza Morawiecki po spotkaniu z premierem Słowacji, Peterem Pellegrinim.

Podczas konferencji prasowej premier Morawiecki wyraził ogromna radość z przybycia pana Pellegriniego i z współpracy na różnych polach, powiedział– Mamy dużo wspólnych doświadczeń. Cieszymy się ze współpracy na polu kulturowym, gospodarczym. Chce powiedzieć, że rozmawialiśmy o wieloletnich ramach finansowych o przyszłych funduszach regionalnych, o Unii Europejskiej, NATO, to jest kluczowe dla bezpieczeństwa i cieszymy, że w obszarze obronnym pogłębia się ta współpraca.

Przedmiotem naszych rozmów była również tematyka podatkowa, system podatkowy. Słowacja i Polska nie wykorzystują innych państw. Chcemy współpracować, po to żeby przedsiębiorstwa miały korzyść, chcemy coraz bardziej mówić jednym głosem na forum UE. Unikać „rajów podatkowych”. Będziemy starali jak najszybciej zintegrować nasze systemy podatkowe, żeby nie padać ofiarą oszustów finansowych.

 Rozmawialiśmy również o swobodzie świadczenia usług. Chcemy zaznaczyć naszą mocna pozycję UE. Polska i Słowacja to kraje które wspierają integracje na szczeblu UE. My, Europa środkowa, od 14 lat jesteśmy krajami członkowskimi UE i dużo jeszcze nam brakuje do wyrównania poziomu życia w stosunku do zachodu, ale dążymy do tego. Integracje na poziomie infrastruktury zapewnia nam Grupa Wyszehradzka. To bardzo istotne.

Premier Pellegrini, uzupełnił –polityka spójności jest po to, by każdy Europejczyk - czy jest z północy, południa, wschodu czy zachodu (Europy) ma żyć w takim samym świecie, w takich samych warunkach życiowych". Wciąż są różnice w poziomie życia w porównaniu z krajami "starej" UE.  Polska, i Słowacja liczą się z tym, że będą musiały reagować na nowe wyzwania związane ze zmniejszeniem europejskiego budżetu po Brexicie. Stwierdziliśmy - ja w imieniu Słowacji, a pan Morawiecki w imieniu Polski - że jesteśmy chętni do podniesienia naszych wpłat do budżetu, żebyśmy zapełnili tę dziurę po odejściu z UE Wielkiej Brytanii.

Podsumowując, Premier Morawiecki dodał– Bardzo dziękuje panu Premierowi za bliską współpracę! Obiecaliśmy sobie, że będziemy robić wszystko, żeby ta współpraca była z korzyścią dla obu państw.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze