Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Mocne stanowisko prymasa Polaka ws. profanacji kościołów

JJ 20:54 27 października 2020
Prymas Polski Wojciech PolakFot. PAP/Piotr Nowak
– Moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest deeskalacja konfliktu, a nie jego wzmaganie – napisał w liście do wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej prymas Polski abp Wojciech Polak. Odnosząc się do trwających protestów społecznych zaapelował też o poszanowanie kościołów.

W opublikowanym we wtorek na stronie archidiecezji gnieźnieńskiej specjalnym liście skierowanym do wiernych archidiecezji, prymas Polski abp Wojciech Polak odniósł się m.in. do obecnej sytuacji związanej z trwającymi od czwartku protestami ws. wyroku TK.

Jak wskazał, „nie można oczekiwać od osób wierzących, aby wyparli się jednego z fundamentów swojej wiary, jakim jest szacunek dla każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Nie wolno nam jednak zapominać o przykazaniu miłości bliźniego. Moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest deeskalacja konfliktu, a nie jego wzmaganie. Proszę zatem, aby wzorem Chrystusa odrzucić każdy rodzaj przemocy. Odpowiedzią uczniów Jezusa jest przebaczenie, modlitwa, podejmowany post”.

Prymas zaznaczył jednak, że „niezwykle bolesne i godne potępienia są działania protestujących, którzy niszczą pomniki, elewacje kościołów, a także przerywają sprawowane tam Msze święte”.

– To profanacja rzeczy najświętszych, na którą nie może być zgody. Nie wolno nam jednak odpowiadać tym samym. Musimy wciąż pamiętać słowa św. Pawła, które tylekroć powtarzał nam bł. ks. Jerzy Popiełuszko: „nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” – podkreślił prymas.

Hierarcha zaapelował również do protestujących o szacunek dla miejsc świętych, prosząc jednocześnie, by nie odpowiadać agresją na agresję.

– Naszą reakcją ma być modlitwa i ekspiacja za dokonane profanacje. Proszę Was wszystkich, aby Kościół nadal był miejscem otwartym dla każdego człowieka, przestrzenią pojednania, zgody i wzajemnego szacunku. Niech przyświecają nam w tym słowa św. Pawła: „Błogosławcie tych, którzy was prześladują! Błogosławcie, a nie złorzeczcie! (…) Nikomu złem za złe nie odpłacajcie” - zaznaczył.

Prymas w liście nawiązał także do obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Wskazał, że każdego dnia słyszymy o tysiącach osób, które zakaziły się SARS-CoV-2.

– Jako Kościół jesteśmy szczególnie odpowiedzialni za zdrowie i życie wszystkich powierzonych naszej duszpasterskiej trosce. Dlatego raz jeszcze apeluję o przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych. To nie tylko przejaw naszego rozsądku, ale przede wszystkim wyraz naszej miłości bliźniego - podkreślił.

Hierarcha zaznaczył również, że ludzie wierzący są wezwani do modlitwy. – Dlatego proszę, aby w kościołach naszej archidiecezji powrócić do codziennego śpiewu Suplikacji oraz nie ustawać w modlitwie za zmarłych, chorych, wszystkich, którzy niosą im pomoc, a także o ustanie epidemii – napisał.

Zaapelował także o szczególną odpowiedzialność w czasie uroczystości Wszystkich Świętych i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dnia Zadusznego.

– Rozłóżmy czas odwiedzin grobów naszych najbliższych na cmentarzach na różne dni listopada. Szczególną ku temu zachętę dał nam papież Franciszek, który zdecydował o przedłużeniu czasu uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych na cały miesiąc. Każdy z nas może zatem wybrać dowolne osiem dni listopada, w których podejmie modlitwę o życie wieczne dla swoich zmarłych – wskazał.

Dodał, że osoby starsze, chore i ci, którzy z poważnych powodów nie będą mogli udać się na cmentarz mogą uzyskać odpust zupełny modląc się w domu, podejmując lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub wypełniając uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swojego życia.

– W ten sposób, w duchowej łączności z naszymi zmarłymi, gdziekolwiek są pochowani, wypraszamy dla nich łaskę odpustu – zaznaczył.

Prymas w liście podziękował także osobom duchownym i świeckim, wszystkim, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim duchową i materialną pomoc. – Wszystkich zapewniam o mojej modlitwie i bliskości, i wzajemnie o modlitwę proszę - zaznaczył.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze