Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Młodzi patrioci chcą działać wspólnie. W Opolu odbyła się druga edycja forum Wspólnie dla Przyszłości

Michał Kania 19:02 27 września 2015
fot. Michał Bruszewski
W ubiegły weekend w Opolu odbyła się druga edycja Forum Organizacji Młodzieżowych Wspólnie dla Przyszłości. Młodzi patrioci dyskutowali, debatowali i wymieniali się doświadczeniami, które za kilka lat będą procentować w ich działalności dla dobra wspólnego, jakim jest Polska.

W dniach 18-20 września do stolicy Opolszczyzny zjechało ponad 140 osób należących do ponad 20 organizacji pozarządowych działających w niemal wszystkich miastach wojewódzkich. Za jego organizację odpowiadają trzy ogólnopolskie stowarzyszenia: Młodzi dla Polski, KoLiber oraz Studenci dla Rzeczypospolitej, a także działająca we Wrocławiu fundacja Sapere Aude.

– Pierwsze działania dotyczące organizacji forum miały miejsce już w styczniu. Niemniej jednak największe natężenie prac miało miejsce poczynając od czerwca. Od tego momentu nad forum stale pracował zespół ludzi – mówi nam Szymon Dziubicki wiceprezes stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej i członek stowarzyszenia KoLiber, główny koordynator projektu Wspólnie dla Przyszłości.

– Wiele osób wykonało ogrom pracy, aby wydarzenie mogło się odbyć. Należą się im duże podziękowania, tym bardziej że była to praca społeczna – dopowiada Piotr Mazurek, wiceprezes KoLibra.

I długi czas przygotowań dało się odczuć podczas paneli dyskusyjnych debat oraz wydarzeń kulturalnych przewidzianych w programie II edycji Forum. Z młodymi patriotami swoimi doświadczeniami dzielili się zarówno politycy, samorządowcy, jak i eksperci. Natomiast szerokie spektrum dostępnych ścieżek realizacji programu było gwarantem tego, że każdy znajdzie coś dla siebie.

– Uczestnikom szczególnie podobały się panele dyskusyjne poświęcone zagadnieniu wartości w kapitalizmie i infrastruktury miejskiej. Uczestnicy byli też zadowoleni ze szkoleń dotyczących przywództwa, pozyskiwania funduszy czy projektów edukacyjnych i socjalne media – mówi Dziubicki. Dodaje też, że tegoroczne forum należy uznać za „co najmniej powtórkę zeszłorocznego sukcesu”.

Podobnego zdania są liderzy organizacji, które wzięły na swoje barki ciężar organizacyjny tak dużego i zarazem cennego wydarzenia.

– II edycja Forum wypadła dobrze, zwłaszcza pod kątem merytorycznym. W panelach głównych zaprezentowali się bowiem m.in. senator Jarosław Obremski, Mateusz Matyszkowicz, Krzysztof Bosak, Lee Edwards czy Andrzej Sadowski – mówi nam Paweł Leszczyński, szef Studentów dla Rzeczypospolitej. Jego zdaniem krzepiące jest to, że po raz drugi udało nam się zorganizować zjazd, na którym zjawiło się liczne grono przedstawicieli wielu organizacji społecznych także spoza czwórki SdRP, MdP, KoLiber i Sapere Aude.

– Jeśli chodzi o pakiet szkoleń, były to przede wszystkim kompetencje liderskie, współpraca i zarządzanie zespołem. Ale wiele ciekawych myśli można było wychwycić również przysłuchując się panelom głównym oraz specjalistycznym, wśród których znalazły się m.in. ten poświęcony planowaniu przestrzennemu, ale także np. dyskusja poświęcona relacjom kapitalizmu i wartości (przygotowany we współpracy z Instytutem Sobieskiego), co dla konserwatystów, postrzegających świat nie jako syntetyczne tworzywo, służące do zaspokajania egoistycznych potrzeb, jest niezwykle istotne – zaznacza Leszczyński.

– Warsztaty w tym roku były bardzo szerokie. Uczestnicy mogli zarówno uczyć się umiejętności liderskich, medialnych, projektowych, finansowych, jak również uczestniczyć w szeregu inspirujących dyskusji – dodaje z kolei Sebastian Kaleta, prezes stowarzyszenia Młodzi dla Polski.

Także zdaniem Kalety cenne jest to, że w tym roku pojawiły się nowe organizacje, kolejne środowiska, co zaowocowało nowymi pomysłami na dalsze wspólne działania.

Organizatorzy podkreślają potrzebę integracji, współpracy i współdziałania młodych konserwatystów nie tylko dla wymiany doświadczeń i rozwoju, ale przede wszystkim po to, by w przyszłości mogli oni wziąć odpowiedzialność za Ojczyznę i działać dla jej dobra.

– Młodzi konserwatyści z całej Polski muszą jaka najsilniej ze sobą współpracować. Takie spotkania są niezbędne chociażby z tego powodu, że nasze środowisko jest bardzo różnorodne i tylko w bezpośrednim kontakcie można wypracować ciekawe projekty – ocenia Sebastian Kaleta.

O potrzebie takiej formy integracji środowiska mówi też Piotr Mazurek. – Forum dało okazję do spotkania i lepszego poznania się przedstawicielom środowisk młodej prawicy z najróżniejszych części Polski. Jest to wielka wartość, która, jak sądzę, może przynieść w przyszłości bardzo ciekawe rezultaty np. w postaci wspólnych międzyorganizacyjnych projektów – wyjaśnia wiceprezes stowarzyszenia KoLiber.

Natomiast zdaniem Pawła Leszczyńskiego II edycja forum udowodniła, że sens Wspólnie dla Przyszłości jest niezmienny. – Dysponujemy bazą wartości, które podzielają wszyscy uczestnicy Forum, a jednocześnie jesteśmy otwarci na dyskusję w wielu sprawach, gdyż konserwatyzm ma wiele odcieni i daje asumpt do inspirujących debat, które uczestnicy WdP toczyli także między sobą – uzupełnia prezes Studentów dla Rzeczypospolitej.

Pytany, czy o II edycji forum można mówić jak o sukcesie, podkreślał, że z całą pewnością tak. – Spotkania i zjazdy działaczy organizacji społecznych o profilu patriotyczno-konserwatywnym mają służyć także poprawieniu jakości działań tychże organizacji – skwitował.

Po dwóch dniach intensywnych szkoleń, warsztatów, dyskusji, ale też wspólnej integracji i luźnej wymiany myśli, śmiało mogę stwierdzić, że pokolenie młodych patriotów urodzonych po 89. roku trzeźwo patrzy na sytuację Polski, marzy o jej zdrowym funkcjonowaniu i odpowiedzialnie traktuje swoją narodową tożsamość oraz pamięć o tradycjach. Niewątpliwie na Forum Organizacji Młodzieżowych pojawiają się ci, którzy w przyszłości będą gotów wziąć odpowiedzialność za naród, społeczeństwo i państwo. Z taką młodzieżą starsze pokolenie nie powinno obawiać się o losy Polski.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze