Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Misja załogowa Falcon 9 przełożona. Powodem... odrobina farby

JK 14:25 31 października 2020
Rakieta Falcon 9.twitter/spaceX
Pierwsza planowa komercyjna misja załogowa rakiety Falcon 9 i statku Crew Dragon miała się odbyć w sobotę 31 października. Start został jednak przesunięty do co najmniej 14 listopada.

Przyczyna opóźnienia jest odrobina farby, która podczas przygotowywania rakiety wpadła do jednego z otworów silnika rakiety. Mogłaby ona doprowadzić do nieprawidłowej pracy silnika, a nawet do jego uszkodzenia.

Usterkę udało się wykryć jeszcze przed startem misji załogowej. Dała o sobie znać kilka tygodni temu podczas procedury startowej rakiety. Rakieta automatycznie przerwała procedurę odliczania do startu po wykryciu, że dwa silniki chciały uruchomić się zbyt wcześnie.

Odpalenie silników w nieprawidłowej sekwencji mogłoby doprowadzić do nieprawidłowego mieszania się różnych składników paliwa, co z kolei mogłoby spowodować uszkodzenie silnika.

Podobną usterkę odkryto w pięciu innych silnikach, z czego dwa były zainstalowane na rakiecie, która 31 października miała wynieść astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W związku z tym silniki zostaną wymienione. Przed startem misji Crew-1 SpaceX planuje kontrolnie jeszcze raz odpalić wszystkie silniki rakiety.

Źródło: twitter/spaceX

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze