Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ministrowie o ustawie o policji i służbach: Ogranicza uprawnienia służb, nie ma zagrożeń dla internetu

mk 15:33 29 grudnia 2015
Mariusz Błaszczak, Anna Streżyńska, Jarosław Gowintelewizja republika
– Ten projekt ustawy, wbrew temu co mówi opozycja, ogranicza – chcę to podkreślić, ogranicza – uprawnienia służb specjalnych – mówił minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, odnosząc się do projektu ustawy o policji i służbach specjalnych. Wtórował mu minister Jarosław Gowin, zapewniając, że projekt nie godzi w wolność internetu.

 – Jeżeli taka ustawa nie zostanie przyjęta, to rzeczywiście będziemy mieć do czynienia z paraliżem służb specjalnych, paraliżem policji, to będzie raj dla przestępców. Pamiętajmy, co dzieje się na zewnątrz Polski, pamiętajmy o zagrożeniu terrorystycznym. Miejmy świadomość tego, że w przyszłym roku Polskę czeka organizacja dużych wydarzeń międzynarodowych, mówię o Światowych Dni Młodzieży oraz szycie NATO. Służby specjalne i policja muszą mieć narzędzia do tego, by zapewnić bezpieczeństwo obywatelom – wyjaśniał minister Błaszczak.

– Ten projekt ustawy, wbrew temu co mówi opozycja, ogranicza – chcę to podkreślić, ogranicza – uprawnienia służb specjalnych, a więc jest to ograniczenie, a nie rozszerzenie kompetencji – zaznaczył szef resortu spraw wewnętrznych.

Jako przykład podał czas, w którym jest możliwe korzystanie ze środków operacyjnych. – W projekcie został on zawężony maksymalnie do 18 miesięcy. Pod rządami obecnej ustawy czas ten jest niczym nieograniczony, postępowania trwają wiele lat – mówił Błaszczak.

Minister zapowiedział, że na temat projektu z pewnością będzie dyskusja w parlamencie. – Jesteśmy otwarci na propozycje. Projekt ten realizuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 roku – dodał szef resortu spraw wewnętrznych.

– Mądre państwo próbuje zrównoważyć konflikt między bezpieczeństwem a prawem do wolności obywateli. Próbą zrównoważenia jest projekt posłów klubu PiS – stwierdził obecny na konferencji minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

– Chcę chcę podkreślić, że projekt wyraźnie ogranicza uprawnienia służb – dodał. Jak przypomniał, w ciągu poprzedniego roku służby pobrały ok. 2 mln bilingów, działo się to całkowicie poza kontrolą.

– Nie widzę w tym projekcie jakichkolwiek zagrożeń dla wolności internetu – ocenił Jarosław Gowin.

– Przy ministrze działa Rada ds. cyfryzacji. Rada służy ministrowi swoimi opiniami nt. m.in. aktów prawnych – mówiła z kolei Anna Streżyńska. Minister cyfryzacji poinformowała, że w sprawie projektu ustawy o policji zaplanowane jest spotkanie.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze