Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ministerstwo Zdrowia przeciwko tzw. pigułce „dzień po” bez recepty

mc 16:58 9 stycznia 2015
Flickr.com/ kev-shine/CC BY 2.0
Jeżeli unijne przepisy pozostawią krajom członkowskim decyzję w tej sprawie, "pigułka dzień po” będzie w Polsce dostępne jedynie na receptę – oznajmił wiceszef resortu zdrowia, Sławomir Neumann.

Komisja Europejska zdecydowała, że środek o nazwie „ellaOne” może być dostępny w krajach Unii Europejskiej bez recepty, zastrzegając, że ostateczna decyzja należy do władz krajowych.

- Polska była przeciwna tej decyzji, głosowaliśmy przeciwko na posiedzeniu Europejskiej Agencji ds. Leków. Jeżeli będzie zapis o decyzji władz krajowych, to utrzymamy przepis o dostępności na receptę – powiedział Neumann w rozmowie z PAP.

Europejska Agencja ds. Leków za powszechnym dostępem do tzw. pigułki „dzień po”

Decyzję o zmianie statusu leku ellaOne Komisja podjęła w środę na podstawie wydanej 21 listopada 2014 r. rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA). Członkowie Agencji twierdzą, że pigułki ellaOne mogą być "stosowane bezpiecznie i skutecznie bez potrzeby uzyskania recepty". Swoje stanowisko argumentują tym, że skuteczność pigułki jest najwyższa, gdy zostanie zastosowana w ciągu 24 godzin. - Zniesienie wymogu otrzymania recepty na ten lek powinno ułatwić kobietom dostęp do niego i przez to zwiększyć jego skuteczność - ocenia EMA.

EllaOne to produkt antykoncepcyjny zawierający octan uliprystalu, przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych. Został dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r.

Według informacji EMA obecnie w większości krajów UE bez recepty dostępne są środki tzw. antykoncepcji awaryjnej zawierające lewonorgestrel, np. Norlevo, Levonelle, Postinor. Na receptę środki te dostępne są w Chorwacji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Z kolei na Malcie w ogóle nie są sprzedawane

 

 

Źródło: PAP, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.157/1) - HOMOTERROR W NATARCIU
Wczytuję komentarze...
Najnowsze