Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Minister Czaputowicz o przetrzymywaniu wraku Tu-154M przez Rosję. "Działanie pozbawione podstaw prawnych"

am 15:24 19 września 2019
MSZ.GOV.PL
- Przetrzymywanie wraku Tu-154M na terytorium Rosji jest pozbawione podstaw prawnych i nie ma racjonalnego uzasadnienia - stwierdził szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, przedstawiając stanowisko Polski z raportu o wykonywaniu rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Jacek Czaputowicz podkreślił, że dokładnie rok temu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję dotyczącą katastrofy samolotu Tu-154M, która zobowiązywała Rosję do zwrotu wraku. Po roku - jak dodał szef MSZ - strona polska przekazała raport z wykonania tej rezolucji.

Punkt 9. rezolucji 2246 z 12 października 2018 roku wskazuje obowiązek sprawozdania Radzie Europy z postępów w jej wprowadzaniu w ciągu 12 miesięcy. Jak wskazał minister Czaputowicz, przetrzymywanie wraku na potrzeby śledztwa dotyczącego katastrofy lotniczej podlega ocenie w świetle zasad ogólnych prawa międzynarodowego, takich jak dobra wiara, proporcjonalność i racjonalność. - To przetrzymywanie uznajemy za bezpodstawne - powiedział Jacek Czaputowicz.

- Stoimy na stanowisku, że przedłużające się przetrzymywanie wraku Tu-154M na terytorium Federacji Rosyjskiej jest pozbawione podstaw prawnych i nie ma racjonalnego uzasadnienia - mówił Czaputowicz.

Będzie spotkanie polsko-rosyjskie ws. wraku?

Minister podkreślił, że Polska jest gotowa na mediacje z Rosją w tej sprawie bezpośrednio lub z udziałem strony trzeciej. Jak poinformował, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow 16 września otrzymał polską propozycje spotkania przedstawicieli obu państw. Propozycję przekazał w imieniu Rzeczpospolitej sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland. - Oczekujemy na konstruktywne podejście strony rosyjskiej i realizacje postanowień rezolucji 2246 - powiedział Jacek Czaputowicz.

Minister przypomniał, że rezolucja Rady Europy "wzywa Rosję do ochrony wraku w sposób uzgodniony z polskimi ekspertami" i "powstrzymania się od jakichkolwiek dalszych aktywności w miejscu katastrofy, które mogłyby być postrzegane jako bezczeszczące miejsce o tak ogromnym znaczeniu emocjonalnym dla wielu Polaków".

 - Mimo postanowień rezolucji obserwujemy niepokojące działania wokół miejsca katastrofy, pojawiające się pomysły budowy gazociągu przebiegającego przez miejsce katastrofy, ograniczony jest dostęp do tego miejsca - mówił szef MSZ.

Podczas konferencji Jacek Czaputowicz zapewnił, że Polska oczekuje pozytywnej odpowiedzi ze strony Rosji i pozostaje w gotowości do podjęcia dialogu. Powiedział również, że polskie władze liczą, że Rada Europy pod nowym przewodnictwem nadal będzie się angażować w sprawę zwrotu wraku i ochrony miejsca katastrofy.

Źródło: IAR, media, Twitter, msz.gov.pl

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze