Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Minister cyfryzacji: Opracowaliśmy system monitorowania mobilności użytkowników telefonów

JJ 20:39 2 sierpnia 2020
Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacjiFot. PAP/Mateusz Marek
Minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował, że w związku z koronawirusem kierowany przez niego resort opracował specjalny system pozwalający na zbieranie anonimowych danych od operatorów sieci komórkowych, aby monitorować, jak przemieszczają się użytkownicy telefonów.

Szef resortu cyfryzacji podkreślił, że mimo iż nie skończyła się epidemia koronawirusa, rząd nie rozważa w tej chwili kolejnego lockdownu.

 

– Doszlifowaliśmy rozwiązania, nad którymi rozpoczęliśmy wtedy prace. Po pierwsze aplikacja Kwarantanna Domowa została udoskonalona (...) Po drugie rozwinęliśmy zestaw narzędzi, które roboczo nazywamy centralnym środowiskiem analitycznym – powiedział minister Zagórski w rozmowie z Onetem.

 

– To system, który pozwala na opracowanie np. analiz dotyczących przemieszczania się Polaków, a dokładnie ich telefonów, pomiędzy różnymi regionami kraju m.in. na podstawie anonimowych danych od operatorów telekomunikacyjnych – wyjaśnił polityk.

 

Jak tłumaczył dalej, dzięki centralnemu środowisku analitycznemu można zobaczyć, jaka jest mobilność mieszkańców między konkretnymi powiatami.

 

– Dzięki temu, jeżeli wiemy, że na jakimś terenie jest więcej zachorowań, służby w innych regionach, w tym sanepid, mogą się lepiej przygotować na potencjalny wzrost liczby przypadków. Przykładowo, podczas długiego weekendu majowego widzieliśmy, ile mniej więcej osób pojechało z Warszawy nad morze i do jakich dokładnie miejscowości - powiedział.

 

Zagórski, pytany, czy dane, jakie trafiają do sytemu są zanonimizowane już na etapie ich przesyłania przez teleoperatorów, odpowiedział, że tak. Jak zapewnił szef MC, system nie zbiera żadnych danych osobowych.

 

– Wiemy tylko, że np. tysiąc telefonów przemieściło się między jednym a drugim BTS-em – podkreślił. Resort korzysta także z narzędzi wykorzystywanych w analizach skuteczności kampanii reklamowych.

 

– Ta próbka jest niewielka, ale umożliwia potwierdzenie, czy dane na temat mobilności Polaków, które dostajemy od operatorów komórkowych, są prawidłowe. Korzystamy z powszechnie dostępnych narzędzi, które wykorzystują dane pochodzące od największych firm technologicznych – wskazał Marek Zagórski.

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...
TAGI:


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze