Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Minister Błaszczak na Górnym Śląsku: sto lat temu zdecydowano, że tu odrodzi się Polska

am 15:18 15 sierpnia 2019
Twitter/@ Ministerstwo Obrony Narodowej
Sto lat temu mieszkańcy Górnego Śląska zdecydowali, że chcą być częścią odradzającej się Polski; jesteśmy im wdzięczni za ich postawę patriotyzmu i oddania, która jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy – powiedział w Katowicach szef MON Mariusz Błaszczak. Podziękował także żołnierzom za ich codzienną służbę Polsce.

W przemówieniu przed defiladą “Wierni Polsce” szef MON przypominał, że obchody święta wojska przypadają w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Minister podkreślił, że trzeba być wdzięcznym poprzednim pokoleniom walczących za Polskę. - Jesteśmy wdzięczni im wszystkim, że dziś żyjemy w wolnym kraju, że możemy czerpać z ich postawy, ich dorobku - podkreślił Mariusz Błaszczak.

 

- To dzień niezwykły, to dzień Wojska Polskiego. Razem będziemy świętować z żołnierzami; razem okażemy dumę z tego, że jesteśmy Polakami; będziemy dziękować żołnierzom za ich codzienną służbę - powiedział Błaszczak. 

Dodał, że obchody odbywają się w Katowicach, w "miejscu wyjątkowym, w wyjątkowym czasie". - Sto lat temu mieszkańcy Górnego Śląska zdecydowali, że chcą być częścią odradzającej się Polski. Dzięki ich poświęceniu, dzięki ich wysiłkowi Górny Śląsk i Śląsk jest nierozerwalnie związany z Polską. Jesteśmy im wdzięczni za ich postawę. Ta postawa patriotyzmu, oddania ojczyźnie jest postawą, która jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział szef MON. 

2500 żołnierzy

Jak co roku w dniu Święta Wojska Polskiego żołnierze marynarki wojennej, piechoty, sił powietrznych a także komandosi prezentują Polakom swoje umiejętności marszowe oraz sprzęt. Widzowie w Katowicach będą mogli zobaczyć czołgi, transportery opancerzone, hałubice, wyrzutnie rakiet, a także samoloty myśliwskie, których przelot planowany jest w czasie defilady. W sumie ulicami Katowic koło Spodka przejedzie 180 różnego rodzaju pojazdów wojskowych.

W defiladzie wezmą też udział żołnierze, którzy w ramach misji NATO służą w Polsce - Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni. Gdy defilada się zakończy, kilkaset metrów od Spodka przy siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia rozpocznie się wojskowy piknik. 

W tym roku uroczystości organizowane są nie w Warszawie, a w Katowicach z uwagi na przypadającą w tych dniach setną rocznicę Pierwszego Powstania Śląskiego.

Źródło: Twitter/@ Ministerstwo Obrony Narodowej

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze