Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Mikołaj Kopernik w Londynie. Słynny obraz Jana Matejki trafi do The National Gallery

JJ 17:05 23 listopada 2020
Obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem"Jan Matejko, Public domain, via Wikimedia Commons
Pochodzący z 1873 r. obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” będzie głównym elementem wystawy w londyńskiej The National Gallery. Choć wystawa została przełożona z powodu pandemii koronawirusa, znany jest już jej termin: odbędzie się w dniach 25 marca- 27 czerwca 2021 r.

Będzie to pierwsze dzieło Matejki w najważniejszej brytyjskiej galerii sztuki. Początkowo wystawa miała być prezentowana od końca lipca do połowy listopada, jednak ze względu na epidemię trzeba było ją przełożyć. Choć The National Gallery jako pierwsza z czołowych brytyjskich galerii sztuki i muzeów wznowiła w lipcu działalność po wiosennym lockdownie, to 15-tygodniowa przerwa spowodowała przesunięcie wszystkich wystaw, co więcej – pojawiły się kolejne zakłócenia, czyli drugi lockdown.

Obraz Matejki na co dzień znajduje się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

To nie wszystko. Na wystawie zobaczymy także pochodzący z 1543 r. egzemplarz najważniejszego dzieła Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium", który na co dzień znajduje się w Narodowym Muzeum Morskim w Greenwich w Londynie, instrumenty astronomiczne ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także autoportret Matejki oraz studium "Kopernik. Rozmowy z Bogiem" z krakowskiego Muzeum Narodowego

 

Źródło: dziennik.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze