Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Mike Pompeo o ataku na iracką bazę: próba naruszenia suwerenności

K.B. 11:56 13 stycznia 2020
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo skrytykował kolejny atak rakietowy na bazę w Iraku, w której stacjonują amerykańskie wojska. Dotychczas żadna z grup nie przyznała się do zorganizowania niedzielnych ataków rakietowych.

Stany Zjednoczone wcześniej winą za takie ataki obarczały działające w Iraku grupy wspierane przez Iran.

Ataki skrytykował amerykański sekretarz stanu. "Te ciągłe naruszenia suwerenności Iraku przez grupy nielojalne wobec irackiego rządu, muszą się skończyć" - napisał polityk na Twitterze.

Cztery osoby zostały ranne w ataku moździerzowym na iracką bazę wojskową w Balad, w której stacjonują siły USA. Jak informują źródła wojskowe wszyscy ranni to iraccy żołnierze.

Na bazę oddaloną o 80 kilometrów na północ od Bagdadu spadło siedem pocisków moździerzowych. W momencie ostrzału w bazie znajdowało się 15 żołnierzy USA i jeden amerykański samolot.

Ataki rakietowe na bazy amerykańskie w Iraku są prowadzone od końca października. Pod koniec grudnia w ataku rakietowym na bazę wojskową w pobliżu miasta Kirkuk na północy Iraku zginął cywilny pracownik amerykańskiej misji wojskowej, a sześć osób zostało rannych.

W ramach odwetu lotnictwo amerykańskie zbombardowało cele na granicy iracko-syryjskiej. Zginęło 25 bojowników z koalicji paramilitarnych szyickich milicji Kataib Hezbollah. Po tym wydarzeniu setki demonstrantów i bojowników szyickiej milicji podjęły próbę szturmu amerykańskiej ambasady w Bagdadzie.

3 stycznia na polecenie amerykańskiego prezydenta zlikwidowany został irański generał Kasem Solejmani, który od ponad dwóch dekad dowodził operacjami militarnymi Iranu na Bliskim Wschodzie.

Kilka dni później, w odwecie za zabicie Sulejmaniego Iran przeprowadził ataki rakietowe na dwie amerykańskie bazy w Iraku.

Źródło: Pr24, Media

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze