Mija 6 lat od katastrofy smoleńskiej. W całym kraju trwają obchody rocznicowe

Artykuł
TELEWIZJAREPUBLIKA.PL

Msze, koncerty, przemówienia – to plan obchodów szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej, które odbędą się dziś w całym kraju. Wezmą w nich udział m.in. premier Beata Szydło, prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Specjalne pasmo poświęcone tragedii z 10 kwietnia 2010 r. Telewizja Republika rozpocznie o godz. 12:00 prosto z Krakowskiego Przedmieścia.

Warszawskie obchody rocznicowe rozpoczną się o godz. 8:00. W kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu zostanie odprawiona Msza święta w intencji ofiar katastrofy. Około godz. 8:40 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano Apel Pamięci. Członkowie PiS złożą wieńce w miejscu, gdzie 6 lat temu gromadzili się Polacy.

O godz. 13:10 prezydent Andrzej Duda  złoży wieniec przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Następnie o godz. 14.25 w Świątyni Opatrzności Bożej złoży kwiaty na grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla i ks. Andrzeja Kwaśnika. O godz. 16:50 prezydent wygłosi przemówienie przed Pałacem Prezydenckim i odsłoni tablicę poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Dwie godziny później Andrzej Duda weźmie udział w Mszy św. w archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Następnie uczestnicy przejdą przed Pałac Prezydencki, gdzie o godz. 21:00 odbędzie się Apel Pamięci. Jak każdego 10-tego dnia miesiąca, głos zabierze prezes PiS Jarosław Kaczyński. Uroczystości na Krakowskim Przedmieściu zakończą się modlitwą i Apelem Jasnogórskim.

Delegacja w Smoleńsku

Premier Beata Szydło od samego rana będzie odwiedzać groby ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Następnie o godz. 14.10. szefowa rządu weźmie udział w uroczystości odsłonięcia tablicy na gmachu Ministerstwa Rozwoju przy Pl. Trzech Krzyży, która upamiętniać będzie minister rozwoju regionalnego Grażynę Gęsicką.

Przez cały dzień przed Pałacem Prezydenckim będą wyświetlane filmy poświęcone wydarzeniom z 10 kwietnia 2010 r. Od 10.00 do 16.50 zaplanowano projekcję filmów wydanych przez "Gazetę Polską”: "Mgła” (2010) i "Pogarda” (2011) w reż. Joanny Lichockiej i Marii Dłużewskiej, "Prezydent” (2013) w reż. Joanny Lichockiej i Jarosława Rybickiego oraz "Przebudzenie” (2011) w reż. Joanny Lichockiej.

Obchody rocznicowe odbędą się także w Smoleńsku. Do Rosji udaje się prawie 200-osobowa delegacja rządowa pod przewodnictwem Anny Marii Anders. Przedstawiciele polskiego rządu złożą kwiaty i oddadzą hołd poległym w Smoleńsku i zamordowanym w Katyniu. Ok. godz. 16:00 w okolicach miejsca katastrofy tupolewa Anna Maria Anders wygłosi przemówienie.

10 kwietnia 

O godzinie 8:41, 10 kwietnia 2010 r. w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny rozbił się rządowy samolot Tu-154M. Na pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Wszyscy pasażerowie tego tragicznego lotu zginęli na miejscu. Polska delegacja leciała na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych.


CZYTAJ TAKŻE:

Specjalne pasmo w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wśród gości m.in. Antoni Macierewicz, Ewa Błasik i prof. Kazimierz Nowaczyk

Źródło: Telewizja Republika, TVP Info

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy