Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Michel: Rada Europejska dała zielone światło na przedłużenie sankcji wobec Rosji

AKŁ 17:18 19 czerwca 2020
pap
Szczyt UE zgodził się na przedłużenie sankcji gospodarczych wobec Rosji w związku z jej agresją na Ukrainę - poinformował w piątek Szef Rady Europejskiej, Charles Michel.
-Mieliśmy okazję wysłuchać sprawozdania ze strony (kanclerz Niemiec - PAP) Angeli Merkel w sprawie wdrożenia porozumień mińskich. Oznacza to, że Rada może teraz procedować z przedłużeniem sankcji - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Michel.

UE co pół roku przedłuża restrykcje wobec Rosji, ale po raz pierwszy przywódcy zgodzili się na to podczas wideokonferencji. Teraz formalną decyzję w tej sprawie będzie mogła podjąć Rada UE, w której zbierają się przedstawiciele stolic na niższym szczeblu.

UE uzależniła zniesienie sankcji od pełnej realizacji porozumień z białoruskiej stolicy. Mimo że termin w tej sprawie wyznaczono na 31 grudnia 2015 roku, to do dziś nie zostały one w pełni wdrożone.

Sankcje co do których zgodzili się przywódcy unijni dotyczą sektora finansowego, energetycznego i obronnego oraz produktów podwójnego zastosowania. Oznaczają ograniczenie dostępu do unijnych rynków kapitałowych dla największych rosyjskich instytucji finansowych, firm energetycznych oraz przemysłu obronnego.

Ponadto w ramach restrykcji obowiązuje zakaz eksportu i importu broni do i z Rosji, zakaz eksportu produktów podwójnego zastosowania do celów militarnych lub dla użytkowników wojskowych w tym kraju. UE ogranicza też Rosji dostęp do strategicznie cennych technologii i usług, które można wykorzystać do produkcji i wydobycia ropy naftowej.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze