Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Miast pieniędzy w skarpecie, kryptowaluty w internecie! Poseł Murdzek o nowoczesnych technologiach

am 20:53 26 czerwca 2018
Telewizja Republika
Gościem red. Piotra Nisztora w programie "Rozmowa ściśle jawna" był poseł Prawa i Sprawiedliwości, były prezydent miasta Świdnicy Wojciech Murdzek. To jedyny poseł w polskiej polityce, który swoje oszczędności gromadzi w kryptowalutach. Jak ocenia technologie blockchain w polskiej przestrzeni publicznej? Kto w polskim parlamencie wykazuje nimi zainteresowanie? Skąd pomysł na wejście w posiadanie bitcoina?

– Idea zaangażowania jest paradoksalnie dowartościowaniem z mojej strony nowoczesnej technologii blockchain. Jako inżynier elektronik, śledzę nowinki technologiczne. Jako prezydent miasta Świdnicy, byłem chyba pierwszym prezydentem, który wprowadził podpis elektroniczny. Później czekał przez rok w zamrażarce, bo cała administracja nie nadążała, ale tego typu nowoczesne rozwiązania są interesujące – rozpoczął były prezydent miasta Świdnicy.

– Świadomie, nie przez chęć zysku, lecz bardzo symbolicznie, byłem w posiadaniu jednego Bitcoina. Wówczas jego wartość wynosiła ok. 4000 złotych. Chciałem pokazać, że na rynku finansowym dzieją się ciekawe rzeczy. Potencjał tej technologii jest nieoceniony – kontynuował.

Ryzykowne inwestycje

– Kryptowaluty mają cechę anonimowości wszystkich procesów. Tym bardziej jest to wzywanie, aby tworzyć mechanizmy, które pozwolą śledzić te schematy. Dziś policja musi być wyposażona w profesjonalne narzędzia, to muszą być profesjonaliści. Są przypadki, że udaje się pozyskać ekspertów do różnych form współpracy. Całemu środowisko zależy na tym, aby inwestycje w internecie były bezpieczne – tłumaczył poseł.

Kryptowaluty jako instrument przestępców

– Specjaliści szacują, że problem "brudnych pieniędzy" to 1 procent, jeśli chodzi o obrót kryptowalutowy; innymi słowy jest to odsetek wszystkich transakcji. Wciąż większa przestępczość obecna jest w tradycyjnym obrocie pieniądza – wskazał na mały udział szarej strefy w transakcjach internetowych.

– Na pewno należy to monitorować. Nowoczesna technologia jest kilka kroków przed rozwiązaniami społecznymi, politycznymi, prawnymi. Przestępcy z kolei chcą być na początku tego wyścigu. Dążą do wyprzedzenia aparatów władzy – dodał.

Kryptowaluty w polskiej polityce

– We współpracy z partią Jarosława Gowina, powstał zespół koleżanek i kolegów, którzy chętnie zajmą się bliżej tą technologią. Patrząc na zainteresowanie, spora część Porozumienia jest skora do takich rozwiązań, mówiąc "stańmy po stronie nowoczesności" – podsumował poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Murdzek.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze