Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Mężczyzna rzucił kamieniem w obraz Matki Boskiej. Został zatrzymany

AR 19:37 1 grudnia 2020
Do dewastacji tej kapliczki doszło w ostatnią niedzielę po południuAnna Kaczmarz
Bezdomny mężczyzna z Krakowa rzucił kamieniem i wybił otwór w szybie ołtarzyka w przejściu Bramy Floriańskiej. Rzucony kamień następnie uderzył w wizerunek Matki Boskiej umieszczony w ołtarzu. Obraz został uszkodzony. Sprawca zniszczenia zabytku został zatrzymany, a policja prowadzi dalsze czynności. Zdewastowany ołtarzyk nie jest teraz widoczny - zamknięte są drzwi przesłaniające wnękę z nim.

Ołtarzyk z wizerunkiem Matki Boskiej wewnątrz wieńczącej ulicę Floriańską pochodzi z początku XIX wieku. Natomiast sam obraz to późnobarokowa kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Piaskowej. 

- Zgłoszenie otrzymaliśmy od straży miejskiej. Nasi technicy dokonali oględzin na miejscu, prowadzone jest postępowanie w tej sprawie, staramy się ustalić administratora. Sprawca został zatrzymany - to bezdomny mężczyzna - mówi nam Anna Wolak-Gromala z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Policja nie uważa, by to zdarzenie było kolejną dewastacją związaną z trwającymi od ponad miesiąca ulicznymi protestami.

Efekt ataku na ołtarz z Matką Boską Piaskową to rozbita szyba oraz uszkodzenie płótna obrazu (obraz ma wymiary 60 na 100 cm). Zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie zabytków za zniszczenie zabytku sprawcy grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Ołtarzyk Matki Boskiej Piaskowej umieszczono w przejściu Bramy Floriańskiej podczas restauracji w XIX wieku, wcześniej natomiast obraz ten znajdował się w - dziś nieistniejącej - tzw. szyi łączącej bramę z Barbakanem.

5fc627841963e_osize933x0q70h5ba7c0_670

Źródło: krakow.naszemiasto.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze