Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Marcin Wolski: Wydaje mi się, że przekroczyliśmy Rubikon. Zmiany są nie do cofnięcia!

PR 12:43 24 grudnia 2017
Telewizja Republika
Gośćmi Tomasza Sakiewicza w świątecznej „Politycznej kawie” Telewizji Republika, było „Trzech Cherubinów” jak nazwał ich sam redaktor, czyli Marcin Wolski- dyrektor TVP2; Adam Andruszkiewicz – koło Wolni i Solidarni oraz Jan Maria Jackowski – senator PiS.

Redaktor Sakiewicz rozpoczął program od informacji o prezencie od Prezydenta dla Polaków czyli o nowych ustawach reformujących Krajową Radę Sądownictwa i Sądy Najwyższe.

Czy ustawy o KRS i SN faktycznie różnią się od tych, które wcześniej proponowane były przez rząd i ministra Ziobrę?

- Są inne - stwierdził Senator PiS - w naszych projektach nie było np. skargi nadzwyczajnej. Muszę podkreślić, że wiele osób czuje się ofiarami wymiaru sprawiedliwości - nazywając go "wymiarem niesprawiedliwości". W moim biurze odwiedza mnie wiele osób mówiąc o tym, że zostali pokrzywdzeni. Zatem system z pewnością należy naprawić. Wracając do skargi nadzwyczajnej- to jest autorski pomysł Prezydenta którego nie było we wcześniej proponowanej ustawie. Pomniejszono też rolę ministra sprawiedliwości na rzecz prezydenta – stwierdził senator Jan Maria Jackowski.

- Do ustawy były wprowadzone poprawki a prezydent o nich wiedział, więc to były ustawy prezydenckie. Wystąpiłem z Kukiz’15 bo się nie zgadzałem z wieloma rzeczami -także z podejściem partii do ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości - stwierdził poseł koła Wolni i Solidarni.

- KRS i SN zostały przełamane i to jest najważniejsze. Opór widoczny przy procedowaniu ustaw dowodzi tego, jak istotna jest sprawa. Wydaje mi się, że przekroczyliśmy Rubikon. Zmiany są nie do cofnięcia – stwierdził Marcin Wolski.

- Wymiar sprawiedliwości w zasadzie nie był zmieniany po 89 roku a przecież sądy to filar państwa. Sąd jak widać nie oczyścił się sam. Opór był silny, żeby pozostawić sędziów, ale udało się przeprowadzić reformę by, odsunąć w końcu tych skompromitowanych sędziów którzy orzekali w czasach PRL- stwierdził senator.

- Dziś rząd nie może się cofać przed zmianami. Musimy doprowadzić do zmiany elit, przeprowadzić naprawdę dogłębne zmiany. Jeśli układ poprzedni wrócił by władzy to przecież politycy PiS stawiani by byli kiedyś przed wymiarem sprawiedliwości za „łamanie konstytucji” - powiedział Andruszkiewicz.

kawa_razem_swieta_670

Kiedy zobaczymy realne zmiany w sądach?

- Być może na szczeblu SN to się może wcześniej pojawi, ale zanim określone praktyki zostaną wdrożone na dole, to może potrwać. Ale ważne, że pojawił się nowy duch - stwierdził Wolski.

- Pamiętajmy, że KRS ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o nominacje sędziowskie. Najbliższe wybory do KRS będą już na nowych zasadach. Wiemy jak się zachowała Krajowa Rada Sądowa jeśli chodzi o asesorów. W końcu wycofali się z tego, ich wcześniejsza decyzja była skandaliczna – przypomniał senator Jackowski.

 

Unia jest "zła" na nasze reformy, mówi, że dla dobra naszego kraju może uruchomić art. 7.

- Gdy przeprowadzano rozbiór Polski, też podobno chodziło o dobro naszego Kraju – powiedział dyrektor TVP2.

- Widać, że w Komisji Europejskiej jest zniuansowana różnica zmian. Wypowiedzi Junkera i Timmermansa są różne. Co więcej, Unia nie osiągnie swoich celów włączając tę procedurę. To może wręcz wzmocnić Polskę i wpłynąć na niszczenie Unii Europejskiej od środka. Cieszy mnie reakcja Prezydenta i Premiera, która wskazuje na to, że ze spokojem przyjmują tę sprawę. Natomiast wypowiedź Orbana nie pozostawiła złudzeń, że mamy sojuszników - stwierdził senator Jackowski.

- Od dłuższego czasu Zachód Europy patrzy się na Polskę jak na kolonię zachodniej europy. Timmermans powiedział - biedni Polacy, jesteście trochę głupsi niż reszta Europy, jak się nas posłuchacie to będzie u Was lepiej – stwierdził Andruszkiewicz.

- Zastanawiam się, o co naprawdę chodzi – bo nie o Puszczę i sądy. Moim zdaniem chodzi o dwie sprawy. Interes ekonomiczny - Polska staję się silniejsza gospodarczo oraz  interes ideologiczny - Europę opanowała opcja lewicowa. To antywartości. Polska z Grupą Wyszehradzką stanowi niebezpieczną alternatywę ideologiczną dla tej, która obecnie panuje w Unii. Jesteśmy zarzewiem rewolucji, którą oni starają się za wszelką cenę zdusić. Musimy spokojnie na to reagować –stwierdził Marcin Wolski.

- Timmermans- to lewicowy ideolog. Oni nie biorą pod uwagę faktów. Pewne interesy gospodarcze też są na szali. W Polsce trwa debata na temat reparacji wojennych, z jednej strony są one zamknięte, ale mimo wszystko zastanawiają się Niemcy czy nie zrezygnować z Nord Stream 2 żeby zadowolić Polskę – stwierdził senator.

 

Rozmówcy na zakończenie złożyli życzenia widzom TV Republika.

Spełnienia marzeń, życzył widzom Marcin Wolski. Błogosławionych świąt, życzył poseł Adam Andruszkiewicz. Błogosławieństw i szczęścia Polakom, życzył senator Jan Maria Jackowski. "Bądźmy skarbem dla samych siebie i naszych bliskich" – życzył na zakończenie widzom Republiki redaktor Tomasz Sakiewicz.Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


"JAOK", KSENIA KODYMOWSKA - DZIAŁO SIĘ NA KONGRESIE KOBIET. WALCZĄ NAWET O KROWY, KONIE I ...
Wczytuję komentarze...
Najnowsze