Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Mamy z Rumunią do odegrania istotną rolę na flance wschodniej". Wizyta szefa BBN w Bukareszcie

ajg 10:21 27 lutego 2021
Paweł SolochFot. PAP/Paweł Supernak
- Polska i Rumunia jako państwa wschodniej flanki NATO mają do odegrania istotną rolę, prezentując wspólne stanowisko krajów regionu w sprawach bezpieczeństwa i NATO – powiedział szef BBN Paweł Soloch.

Podczas wizyty w Rumunii szef BBN rozmawiał o współpracy dwustronnej i sojuszniczej, także w kontekście takich grup jak B9 lub inicjatywa Trójmorza. Rozmówcami Solocha byli doradca prezydenta Rumunii ds. bezpieczeństwa narodowego Ion Oprisor, minister spraw zagranicznych Bogdan Aurescu i minister obrony Nicolae-Ionel Ciucă.

- Obu stronom zależało, żeby to spotkanie miało – mimo szalejącej pandemii — charakter bezpośrednich rozmów; żeby było sygnałem strategicznego charakteru partnerstwa Polski i Rumunii, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Jesteśmy dwoma państwa spinającymi łuk północ-południe wschodniej flanki NATO – powiedział prezydencki minister.

-Związki między tym, co się dzieje nad Morzem Czarnym a tym, co się dzieje nad Morzem, Bałtyckim, są na pierwszy rzut oka – zwłaszcza niewprawnego – nieoczywiste, natomiast z należytej perspektywy widać, że bezpieczeństwo osi północ-południe jest niepodzielne; my jako dwa duże kraje wśród państw na tym pasie mamy do odegrania bardzo istotną rolę – dodał. Podkreślił, że chodzi nie tylko o promowanie stanowiska Polski i Rumunii, ale całego regionu.

Jak powiedział Soloch, tematy rozmów nawiązywały do szczytu NATO, który jest przewidywany na czerwiec tego roku. Przypomniał wirtualne spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu w ubiegłym tygodniu i swoją niedawną rozmowę z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Jake’iem Sullivanem, w której poruszono kwestie inicjatyw regionalnych jak B9 (bukaresztańska dziewiątka) i koncepcja Trójmorza.

- Rozmawialiśmy ze stroną rumuńską o tym, co możemy zrobić w układzie bilateralnym, i w szerszym regionalnym kontekście, chodzi o zbudowanie wspólnego przekazu również wobec nowej sytuacji, z jaką mamy do czynienia po pojawieniu się nowej administracji amerykańskiej i w perspektywie przygotowań do szczytu NATO – powiedział.

- Mamy kwestię adaptacji strategicznej NATO; do tradycyjnych zagrożeń militarnych doszły zagrożenia hybrydowe, związane z cyberbezpieczeństwem. Źródłem tych zagrożeń – nie tylko z naszego punktu widzenia — jest przede wszystkim Rosja. Na kompleksowe zagrożenia potrzebna kompleksowa odpowiedź – mówił Soloch. Przypomniał, że podobna dyskusja toczy się na forum UE. Dobrze by było, byśmy uzgadniali stanowisko, by ta dyskusja w Europie nie naruszała więzi transatlantyckich, które – jak się wydaje – są w fazie redefinicji wraz z przybyciem nowej administracji – zaznaczył.
Wśród kwestii współpracy bilateralnej znalazły się – powiedział szef BBN — współpraca przemysłów zbrojeniowych i wspólne ćwiczeniach, w tym w ramach planowanego na maj tego roku ćwiczeniu Defender-Europe 21, które ma się odbyć w Rumunii z udziałem także polskich żołnierzy.

Szef BBN przekazał, że wśród zagadnień regionalnych poruszono również kwestie współpracy z Ukrainą i Turcją. Uważam, że współpraca polsko-rumuńska i działanie w parze, ma duży potencjał regionalny. Wiemy, że jest pozytywna reakcja ze strony Ukrainy, będziemy dążyć do spotkania na poziomie doradców prezydenckich w trójkącie Polska-Rumunia-Ukraina – powiedział. Dodał, że widać także zainteresowanie poszerzeniem trójkąta polsko-rumuńsko-tureckiego, funkcjonującego obecnie na poziomie ministrów spraw zagranicznych.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze