Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Maląg: Pandemia to egzamin z międzypokoleniowej solidarności

JJ 11:15 26 października 2020
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Malągtwitter/@MarlenaMalag
– Około 3,5 tys. seniorów skorzystało ze specjalnej infolinii dla potrzebujących wsparcia – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podała też, że około kolejnych 50 organizacji zgłosiło się do udziału w Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej na poniedziałkowej konferencji prasowej przypomniała, że z myślą o potrzebujących pomocy seniorach powołano Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Przypomniała też, że w jego ramach od piątku działa specjalna infolinia. Dzwoniąc na bezpłatny numer telefonu 22-505-11-11, osoby starsze mogą poprosić o pomoc w czynnościach wymagających wyjścia z domu, a utrudnionych przez pandemię.

– Z infolinii skorzystało już około 3,5 tys. seniorów. Część z nich poprzez ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy ma już udzielone wsparcie – powiedziała Maląg. Wyjaśniła, że osoba, która przyjmuje zgłoszenie na infolinii, przekazuje numer kontaktowy seniora potrzebującego wsparcia do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie. Pracownik ośrodka kontaktuje się z seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala szczegóły związane z udzieleniem pomocy. Wolontariusze zaś dostarczają osobom starszym niezbędne produkty. Minister zaapelowała do wolontariuszy o zgłaszanie się za pomocą ankiety na stronie www.wspierajseniora.pl Poinformowała też, że do udziału w akcji zgłosiło się kolejnych około 50 organizacji z całego kraju. Jak mówiła, "włączają się one po to, aby seniorzy byli jak najszybciej zabezpieczeni". Minister dziękowała samorządom, które działają na rzecz osób starszych.

– Przeznaczyliśmy 100 mln zł dla jednostek samorządu terytorialnego, a nasza infolinia jest oczywiście infolinią bezpłatną. Dziś musimy zadbać o bezpieczeństwo, więc pamiętajmy o odpowiednim dystansie, dezynfekcji, aplikacji, a także o tym, byśmy wietrzyli pomieszczenia – powiedziała Maląg. Podkreślała, że musimy chronić naszych seniorów, dlatego powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Obecny na konferencji pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wskazywał, że szczepionką dostępną w tej chwili dla nas wszystkich jest solidarność.

– Solidarność międzypokoleniowa to ta wartość, którą dziś bardzo mocno chcemy promować, szczególnie wśród młodych ludzi. Ale przychodzimy też dziś do państwa z dobrą wiadomością – młodzi ludzie są solidarni, chcą pomagać seniorom, osobom potrzebującym pomocy – oświadczył. – Dzięki Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem udało się w sposób bardzo sprawny i krótkim czasie zebrać bardzo wiele środowisk i przekazać te informacje dalej – podkreślił.

Wyraził też przekonanie, że jeszcze w tym tygodniu tych organizacji będzie jeszcze więcej.

– Pan prof. Piotr Gliński, wicepremier, który nadzoruje Narodowy Instytut Wolności, zwrócił się też z apelem do środowisk współpracujących z Narodowym Instytutem Wolności, by dołączały do tej akcji – podkreślił. Mazurek zachęcał też młodych ludzi, by dołączali do Korpusu. Działacz społeczny, współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem Piotr Wasilewski podkreślił, że w czasie epidemii, ważne jest, by pomagać sobie wzajemnie.

– Odzew organizacji młodzieżowych, pozarządowych był bardzo szybki. To pokazuje, jak ważne jest pomaganie i jak aktywni są młodzi ludzie, jeśli chodzi o pomoc drugiemu człowiekowi – powiedział.

Dodał, że ważne jest promowanie tego typu inicjatyw, dlatego zaprosił wszystkie młodzieżowe organizacje do dołączenia do pomocy seniorom.

– Każda pomoc w tym trudnym czasie się przyda. Pokażmy, jak młode pokolenie jest zaangażowane, jak potrafi poświęcić swój wolny czas, żeby pomóc drugiemu człowiekowi – podkreślił Wasilewski.

Źródło: Facebook

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze