Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Maksymowicz: brytyjska odmiana wirusa jest groźniejsza. Różni się również objawami

ajg 14:41 25 lutego 2021
Prof. Maksymowicz przed szpitalem w OlsztynieFot. PAP/Tomasz Waszczuk
- Brytyjska odmiana wirusa może u pacjentów objawiać się częściej bólem gardła i nie zawsze utratą węchu i smaku - powiedział w czwartek prof. Wojciech Maksymowicz, powołując się na doniesienia naukowych czasopism. Maksymowicz zaapelował również do mieszkańców Olsztyna oraz Warmii i Mazur, gdzie wracają obostrzenia związane z pandemią, by przestrzegali norm sanitarnych.

- Mamy do czynienia z rozprzestrzenianiem się nowej brytyjskiej wersji wirusa, który objawiać się może inaczej niż poprzedni. W przeciwieństwie do pierwszej postaci rzadziej występuje utrata węchu i smaku, i to może być mylące. Częściej występuje ból gardła, częściej występuje także uczucie zmęczenia i ból mięśni. To są podstawowe różnice, które nie powinny mylić – powiedział. Podkreślił również, że lekarze pierwszego kontaktu muszą brać te informacje pod uwagę przy wysyłaniu pacjentów na testy.

Prof. Maksymowicz zaznaczył, że informacje o nieco innym przebiegu choroby pochodzą ze specjalistycznych czasopism naukowych i medycznych. Jak dodał, nowa postać wirusa jest bardziej niebezpieczna ze względu na to, że się łatwiej rozprzestrzenia i większa jest śmiertelność pacjentów.

Wskazał, że naukowcy podają, iż zdolności do rozprzestrzeniania się brytyjskiej odmiany są wyższe o 70 proc. i to jest powód, dla którego obecnie odnotowuje się coraz więcej przypadków zakażeń. Podkreślił również, że brytyjska mutacja jest bardziej śmiertelna. „Jeśli mamy 1000 osób zakażonych, to przy poprzedniej wersji wirusa statystycznie umrze 10 osób z nich, a przy brytyjskiej umrze 13 pacjentów” - dodał.

- Dlatego musimy być bardziej czujni. Wszyscy mieszkańcy powinni się zastosować do wszelkich zaleceń, które są, a gdyby po dwóch tygodniach okazało się, że sytuacja jest lepsza, to nie możemy zapominać, że dopóki nie będziemy wszyscy zaszczepieni, nie możemy sobie pozwolić na swobodę. Bądźmy ostrożni i nie ulegajmy euforii, zachowujmy dystans - zaapelował prof. Maksymowicz.

Dodał, że oddział covidowy w Szpitalu Uniwersyteckim w Olsztynie jest wypełniony. Jak zaznaczył, rośnie liczba przyjmowanych pacjentów, zaś szpital stara się przygotować „ponadlimitowe miejsca”. Przypomniał, że podobna sytuacja miała miejsce w listopadzie ub. r. „Robimy wszystko, co można zrobić, ale tak duża zwyżka zachorowań powoduje zagrożenie płynnością funkcjonowania placówek medycznych” - zaznaczył.

Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek, że na Warmii i Mazurach przybyło 810 zakażonych, a 22 osoby zmarły. Wykonano 2 284 testy, z czego pozytywny wynik dało 835 testów. Od soboty w Warmińsko-Mazurskiem wracają obostrzenia związane ze wzrostem liczby zakażeń COVID-19. Zamknięte mają być galerie, muzea, kina, hotele, korty, baseny i inne miejsca użyteczności publicznej. Nauka uczniów klas I-III będzie odbywać się w trybie zdalnym.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze