Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Liderzy opozycji poszli na rozmowy z Janukowyczem i szefami dyplomacji Polski, Niemiec i Francji [RELACJA NA ŻYWO 18+]

apu,ap,mg 7:19 20 lutego 2014
Twitter@euromaidan
Liderzy opozycji: Witalij Kliczko z partii UDAR, Arsenij Jaceniuk z Batkiwszczyny i Ołeh Tiahnybok z partii Swoboda udali się na rozmowy z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i ministrami spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. Wcześniej ukraiński parlament przyjął uchwałę zakazującą prowadzenia na terytorium państwa operacji antyterrorystycznej. Nakazał wstrzymanie ognia i powrót do koszar sił MSW.

00.37

CZARNY CZWARTEK NA UKRAINIE

Dzisiejszy dzień na Ukrainie można śmiało nazwać Czarnym Czwartkiem. Według oficjalnych źródeł, w wyniku starć protestujących z milicją zginęło co najmniej 75 osób. Ze źródeł nieoficjalnych wynika, że mogło zginąć nawet 200 osób. Serwis www.unian.ua opublikował listę nazwisk 58 ofiar dzisiejszych zajść na Majdanie. Najmłodsza z nich miała zaledwie 18 lat.

Unia Europejska zdecydowała się na nałożenie sankcji wobec osób winnych przemocy na Ukrainie. Według słów premiera Donalda Tuska, mają one zacząć obowiązywać od piątku.

Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała wyprowadzenie służb mundurowych z Majdanu, decyzja ta została przyjęta oklaskami.

Późnym wieczorem liderzy opozycji ukraińskiej spotkali się z prezydentem Janukowyczem oraz szefami dyplomacji Francji, Polski i Niemiec.

zrzut_ekranu_20140220_o_23.11.32_670


00.30

E-mail od przebywającego w Stanach Zjednoczonych wiceprezesa Telewizji Republika Tomasza Sakiewicz:

W USA i Kanadzie kluby Gazety Polskiej zbierają podpisy pod petycją domagającą się od rządów tych państw wprowadzenia natychmiastowych sankcji dla Moskwy i ludzi Janukowycza za masakrę na Ukrainie. Kluby przygotowują też w oparciu o polskie mniejszości wspólnie z Ukraińcami i przedstawicielami innych narodów demonstracje domagające się ukarania Putina i jego pomagierów. Jedna z takich wspólnych manifestacji odbyła się w Filadelfii.
W załączeniu tekst oświadczenia dla władz po polsku i angielsku.
Tomasz Sakiewicz

Po angielsku:

Polish Newspapers Club in the United States and Canada

Chicago 2/19/2014                               
                                           Declaration


On behalf of the members of the Polish Newspaper Clubs living in the U.S. and Canada and all in support of this statement we turn to the authorities of the United States and Canada as soon as possible the introduction of economic and political sanctions against the regime of Vladimir Putin and Viktor Yanukovych responsible for the current situation in Ukraine. Russia not the first time goes after violence in this region of the world , threatens peaceful countries , democratic societies and libertarian aspirations of nations. The best example was the massacre in Chechnya, military intervention in Georgia and support for murdering people in Ukraine. Current events are happening directly on the Polish border, a State which is in alliance with the USA and a member of the North Atlantic Treaty . Permission for such activities leads to a direct threat to peace in Europe.

Clubs Coordinator Polish newspapers in the U.S.
President of the Polish Newspaper Club  in Chicago
Agata Mikolajczyk

Po polsku:

 

Klub Gazety Polskiej w USA i Kanadzie

Chicago 19.02.2014                

                                   Oświadczenie

W imieniu członków Klubów Gazety Polskiej mieszkających w USA i Kandzie oraz wszystkich popierających to oświadczenie zwracamy się do władz USA i Kanady o jak najszybsze wprowadzenie sankcji ekonomicznych i politycznych wobec reżimów Władimira Putina i Wiktora Janukowycza odpowiedzialnych za obecną sytuację na Ukrainie. Rosja nie po praz pierwszy sięga po przemoc w tym rejonie świata, zagraża pokojowym państwom, demokratycznym społeczeństwom i wolnościowym aspiracjom narodów. Najlepszym tego przykładem były masakra w Czeczenii, interwencja militarna w Gruzji i wsparcie dla mordowania ludzi na Ukrainie. Obecne wydarzenia dzieją się bezpośrednio przy polskiej granicy, państwa będącego w sojuszu z USA i członka Paktu Północnoatlantyckiego. Zezwolenie na takie działania prowadzi do bezpośredniego zagrożenia pokoju w Europie.

Koordynator Klubów Gazety Polskiej w USA
Przewodnicząca Klubu „GP” w Chicago
Agata Mikołajczyk


00.27

Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska na Twitterze:

kidawa

 


00.10

"Ukraina zdradzona przez Europę" - czytamy na pierwszej stronie francuskiego dziennika "Liberation".

"Co najmniej 90 manifestantów zostało zabitych w ciągu dwóch dni zamieszek z siłami milicji (...)" - czytamy dalej na stronie.

bg854hpiaaex1z.jpglarge_670.

zrzut strony journal.liberation.fr


23.55

ŻYTOMIERZ: OBALONO POMNIKA LENIA

W Żytomierzu protestujący, używając ciężkiego sprzętu, obalili pomnik Włodzimierza Lenina.

lenin_670

zrzut strony espreco.tv


23.30

Europoseł Jerzy Buzek apeluje na Twitterze o zaostrzenie kursu wobec reżimu Janukowycza.buzek


23.22

MKOL zakazał noszenia żałobnych opasek ukraińskim sportowcom

Ukraińska narciarka Bogdana Matsotska wycofała się z rywalizacji w Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.

- Nie będę startowała w imieniu rządu Janukowycza - powiedziała.

Jak dodała, ukraińska ekipa chciała nałożyć czarne opaski na znak żałoby z powodu ofiar dzisiejszych zajść w Kijowie.

Jednak MKOL nie wydał na to zgody.

bogdana_670


23.20

SZEF DYPLOMACJI FRANCJI WYJECHAŁ JUŻ Z KIJOWA

Szef MSZ Francji Laurent Fabius wyjechał z Kijowa z powodu zaplanowanej wizyty w Chinach. Rozmowy w Kijowie będą kontynuować szefowie dyplomacji Polski i Niemiec: Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier.

O tym, że Fabius opuścił budynek administracji prezydenta Ukrainy i udał się na lotnisko, w drogę do Pekinu, poinformowali francuscy dziennikarze w Kijowie.


23.09

LIDERZY OPOZYCJI IDĄ NA ROZMOWY Z JANUKOWYCZEM I SZEFAMI DYPLOMACJI POLSKI, NIEMIEC I FRANCJI

Liderzy opozycji: Witalij Kliczko z partii UDAR, Arsenij Jaceniuk z Batkiwszczyny i Ołeh Tiahnybok z partii Swoboda udali się z parlamentu na rozmowy z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i ministrami spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji.

Powiadomiła o tym w czwartek wieczorem rzeczniczka Kliczki Oksana Zinowjewa, którą cytuje agencja Interfax-Ukraina.

"Kliczko z Jaceniukiem i Tiahnybokiem idą na rozmowy z Janukowyczem. Będą też ministrowie Francji, Niemiec i Polski" - napisała na swoim Twitterze Zinowjewa.

Z kolei przedstawiciel prezydenta Wiktora Janukowycza w parlamencie Ihor Mirosznyczenko powiedział w telewizji ICTV, że prezydent oczekuje w czwartek wieczorem liderów Batkiwszczyny, partii UDAR i Swoboda. Mirosznyczenko powiedział, że wcześniej prezydent spotkał się z ministrami spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski.

Szefowie dyplomacji: Polski - Radosław Sikorski, Niemiec - Frank-Walter Steinmeier i Francji - Laurent Fabius przedłużyli pobyt w Kijowie do piątku. "Przed nami noc ciężkich negocjacji" - napisał w czwartek na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski.


22.53

McCain: Putin całkowicie ograł USA

USA już w środę nałożyły sankcje wizowe na ok. 20 Ukraińców winnych użycia siły w Kijowie. Ale w Kongresie rośnie presja na prezydenta USA, by bardziej zdecydowanie działał w kwestii Ukrainy. Senator John McCain oskarżył Baracka Obamę o naiwność względem Rosji.

 - To najbardziej naiwna prezydencja w naszej historii. Ta naiwność jest niebywała - mówił w radiu KFYI republikański senator John McCain, oceniając, że w kwestii Ukrainy prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi udało się całkowicie "ograć" USA.


22.45

Demonstranci odzyskują coraz większy obszar Majdanu.

Poniżej publikujemy mapę, na której na czerwono zaznaczono obszary Kijowa przejęte dziś ponownie przez aktywistów Euromajdanu.

mapa

 


22.25

Ministrowie UE wciąż prowadzą rozmowy w Kijowie

Szefowie dyplomacji: Polski - Radosław Sikorski, Niemiec - Frank-Walter Steinmeier i Francji - Laurent Fabius udali się na kolejne spotkanie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Ministrowie przedłużają pobyt w Kijowie do piątku.

sikor_01

Twitter @sikorskiradek


22.20

Owacje na stojąco po tym, jak Rada Najwyższa przegłosowała wycofanie wojsk z Majdaniu i wstrzymanie ognia.


22.15

RADA NAJWYŻSZA PRZEGŁOSOWAŁA WYPROWADZENIE SŁUŻB MUNDUROWYCH Z MAJDANU

Ukraiński parlament przyjął  uchwałę zakazującą prowadzenia na terytorium państwa operacji antyterrorystycznej. Nakazał wstrzymanie ognia i powrót do koszar sił MSW.

Uchwałę poparło 236 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

Parlament kategorycznie potępił użycie przemocy wobec cywili, które doprowadziło do śmierci wielu ludzi, tortury, oraz zbrodnie przeciwko ludzkości. W uchwale podkreślono, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), MSW i inne formacje powinny niezwłocznie powstrzymać stosowanie siły wobec obywateli.

Deputowani oświadczyli w uchwalonym dokumencie, że SBU powinna natychmiast przerwać ogłoszoną w środę operację antyterrorystyczną. MSW zobowiązano do przerwania blokad dróg w Kijowie i innych miastach oraz między nimi, a rząd – do anulowania decyzji o ograniczeniu ruchu pojazdów do stolicy Ukrainy.

Wiceszef opozycyjnej partii Batkiwszczyna Serhij Sobolew oświadczył, że uchwała zaczęła obowiązywać w chwili jej przyjęcia.  - Oznacza to, że dowódcy jednostek mają wszelkie podstawy do tego, by rozpocząć ich wycofywanie w miejsca ich stałego stacjonowania – powiedział.

Nadzwyczajną sesję parlamentu zwołano w czwartek po południu. Obradom przewodniczył wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Koszułyński. Przewodniczący Wołodymyr Rybak nie pojawił się na sali. W głosowaniu nad uchwałą uczestniczyli posłowie opozycji, deputowani niezrzeszeni oraz grupa posłów rządzącej, prezydenckiej Partii Regionów, którzy wyrazili wcześniej sprzeciw wobec działań władz państwowych.


22.02

KOLEJNE DOWODY NA OBECNOŚĆ ROSYJSKICH SŁUŻB MUNDUROWYCH NA MAJDANIE

Dziennikarz ukraińskiej telewizji TCN przedstawił nowy dowód na obecność rosyjskich służb mundurowych na Majdanie. Dziennikarz pokazuje do kamery znaleziony na Majdanie rosyjski naramiennik.

naramiennik_670


21.55

Specjalny wysłannik Telewizji Republika Jan Pawlicki relacjonuje sprzed Rady Obwodowej Miasta Lwowa:

Trwają zapisy do ochrony miasta Lwowa, zebrał się tłum ludzi. Nie ma tutaj milicji, nie ma nawet drogówki! Jest tutaj Legion Halicki – (200 jedna z formacji, które patroluje ulice miasta ochotników) Ludzie zabezpieczają budynki publiczne, centra handlowe. Wiadomo już że w mieście pojawiają się tituszki, które przeprowadzają różne prowokacje. Wczoraj zostali namierzeni i rozpędzeni, nie jest ich specjalnie dużo. Nie ma gdzie trzymać przestępców, nie ma aresztu, ludzie próbują zorganizować tymczasowy areszt. Tutaj jest kilkanaście różnych orgaznizacji społecznych i polit. które tworzą jakieś struktury. Lwowianie nie orientują się w tym za bardzo. Nie ma chaosu, jest strach i konsternacja nad tym, co sie stało w Kijowie. Byłem świadkiem sytuacji pod jednostką wojskową. Ludzie domagali się od wojska na piśmie deklaracji, że wojsko będzie ich chronić. Oficer wyszedł do nich i powiedział, że wojsko jest po stronie narodu.


21.48

Serwis www.unian.ua opublikował listę nazwisk 58 ofiar dzisiejszych zajść na Majdanie.

NAJMŁODSZA OFIARA MA 18 LAT

1. Аратунян (Арутюнов - ?) Георгій Рівне приблизно 50 років

2. Байдовський Сергій Романович Луцьк 22 роки

3. Брезденюк Валерій Вінниця 50 років

4. Бондарчук Сергій Миколайович Старокостянтинів Хмельницької обл. 1961

5. Васильцов Віталій Валерійович Київська обл., Біла Церква 1977

6. Варениця Роман Михайлович Яворівський район Львівська область 14.12.1978

7. Веремій В’ячеслав Київ 32 роки

8. Войтович Назар Юрійович 1996 р.н. (на момент загибелі - неповнолітній)

9. Голоднюк Устим Володимирович Збараж, Тернопільська обл 1994 р.н.

10. Гочин (Точин - ?) Роман Ходорів 1969 р.н.

11. Гриневич Едуард Волинь 1985 р.н.

12. Жаловага Анатолій Григорович Львів 1980 р.н.

13. Захаров Володимир Костянтинович 57 років

14. Дворянець Антоніна Бровари 62 роки

15. Дигдалович Андрій 

16. Дідич/Дідик Сергій Васильович Городенка (Івано-Франківська обл.) 44 роки

17. Дзявульський Микола Степанович Шепетівка 1958 р.н.

18. Жеребнев Анатолій Миколайович Рудки, Львівщина 

19. Капінос Олександр Тернопільська обл., Кременець 10.03.1984

20. Кемський Сергій Керч 1980

21. Кіщук Володимир Юрійович Запорізька обл. 1956 р.н.

22. Корчак Андрій Львівська обл., Стрий 32 роки (інші дані - 17 років) чи 49 років

23. Костенко Ігор Ігорович Львів 22 роки

24. Коцюба Віталій Миколайович Львів 22 роки

25. Креман Іван Кременчук 

26. Кульчицький Володимир Станіславович Київ 1949 р.н.

27. Мойсей Василь Михайлович Ківерці Волинської області 23.03.1992 р.н.

28. Мовчан Андрій 

29. Наумов Володимир Григорович село Шевченко, Добропільського р-ну, Донецької області. 9 березня 1970 року 

30. Опанасюк Валерій Рівне 

31. Паращук Юрій Харків 1966 р.н.

32. Пасхалін Юрій Олександрович Черкаська обл. 1984 р.н. 

33. Плеханов Олександр Вікторович 1991

34. Саєнко Андрій Степанович Фастів, Київська обл. 1972 р.н.

35. Сердюк Ігор Кременчук, Полтавська обл. 40 років

36. Сміленко Віктор Кіровоградська область, Бобринецький район, с.Борисівка 1961 р.н.

37. Смолинський Віталій Віталійович Уманський район, с. Фурманівка 

38. Сольчаник Богдан Зиновійович Старий Самбір, Львівська обл. 1985 р.н.

39. Ткачук Ігор Михайлович Знам'янськ, Калінінградська область, Росія (Велика Кам'янка - ?) 1975 р.н. 

40. Тур Іван Іванович Городок Львівсткої області 

41. Ушневич Олег Михайлович Дрогобич 1982 р.н. 

42. Хміленко (Чміленко - ?) Віктор Кіровоградська обл 1961 р.н.

43. Хурція Зураб 29.07.1960

44. Чаплінський Влад (Володимир - ?) Обухів 

45. Черненко Андрій 35 років

46. Царьок Олександр Миколайович с. Калінін, Васильківський район Київської області. 

47. Шаповал Сергій Борисович Київ 1969 р.н. (1968 - ?)

48. Шилінг Йосип Михайлович 14.02.1953 р.н. (інші дані - 1952 р.н.)

Загиблі міліціонери 

49. Булітка Василь Віталійович Київ 1986

50. Власенко Дмитро Олександрович Крим 1982

51. Гончаров Віталій Іванович Крим 1989 р.н.

52. Євтушок Володимир Володимирович Київ 1971 р.н.

53. Іваненко Олексій Миколайович Харків 1977 р.н.

54. Савицький Петро Анатолійович Київ 1972 р.н.

55. Теплюк Іван Іванович Чернігів 1993 р.н.

56. Третяк Максим Леонідович. Чернігів 1993 р.н.

57. Федюкін Андрій Васильович Крим 1972 р.н.

58. Цвігун Сергій Віталійович Запоріжжя 1990 р.н.

źródło: http://www.unian.ua


21.37

RADA NAJWYŻSZA PRZEGŁOSOWAŁA WYPROWADZENIE SŁUŻB MUNDUROWYCH Z MAJDANU - podał korespondent espreso.tv

Owacjami na stojąco posłowie Rady zareagowali na przyjęcie postanowienia o wycofaniu służb do koszar.


21.20

RADA NAJWYŻSZA PARLAMENTU UKRAIŃSKIEGO OBRADUJE NAD WAŻNYM PROJEKTEMUCHWAŁY

Wznowiono obrady Rady Najwyższej Parlamentu Ukrainy. 239 z liczącej 450 posłów Rady - czyli więcej niż połowa - będzie głosowało nad projektem uchwały, który zakłada m.in., że:

1) Siły MSW mają zaprzestać ataków na demonstrantów i powrócić na pozycje.
2) Ogłoszona wczoraj akcja antyterrotystyczna ma zostać odwołana.
3) Drogi dojazdowe do stolicy mają zostać odblokowane.
4) Stan wyjątkowy ma zostać zniesiony.

 


21.09

NIE POZWOLĄ PARLAMENTARZYSTOM NA OPUSZCZENIE KRAJU

Międzynarodowy port lotniczy Kijów-Boryspol został zablokowany przez 5000 uczestników protestów. Nie chcą dopuścić, by ukraińscyparlamentarzyści zbiegli z kraju.

lotnisko

twitter/@euromaidaPR


21.05

OBAMA ROZMAWIA Z MERKEL WS. UKRAINY

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat sytuacji na Ukrainie. Biały Dom poinformował, że przywódcy uzgodnili, że USA, UE i Niemcy muszą pozostać w kontakcie, by znaleźć rozwiązanie tego konfliktu.

Jest absolutnie konieczne, aby USA, Niemcy i Unia Europejska pozostały w najbliższych dniach w stałym kontakcie, zanim podejmą jakieś kroki, by położyć kres przemocy i wypracować polityczne rozwiązanie konfliktu, które będzie służyć interesom ludu Ukrainy - głosi komunikat Białego Domu.

Stany Zjednoczone zagroziły już wcześniej władzom ukraińskim sankcjami; w czwartek Biały Dom poinformował, że skonsultuje się w tej sprawie z Unią Europejską, by połączyć z nią siły.

W środę prezydent ostrzegł, że jeśli Kijów nie zrezygnuje z przemocy, to Waszyngton "wyciągnie konsekwencje". Obama podkreślił, że wojsko nie powinno interweniować, gdyż to cywile muszą rozwiązać konflikt.


20.55

WŚRÓD BERKUTOWCÓW SĄ ROSJANIE - JEST DOWÓD

Jak podaje oficjalny serwis prasowy Euromaidanu na Twitterze, ranny w wyniku dzisiejszych starć berkutowiec został zidentyfikowany - po tatuażu -  jako żołnierz sił wojskowych Rosji.

berkutowiec


20.45

Na kanale Youtube Prawego Sektora zamieszczono film, na którym widać, jak solidaryzujący się z Majdanem ludzie blokują 17 autobusów z transportem tzw. "tituszek" do stolicy Ukrainy.


20.30

- Żadne ustalenia w sprawie rozwiązania kryzysu politycznego na Ukrainie na razie nie zapadły - oświadczył  wieczorem, po spotkaniu z szefami dyplomacji Polski, Francji i Niemiec, jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko.

- Jeśli będą jakieś rezultaty rozmów, to o nich poinformujemy. Na razie nie mamy żadnych rezultatów - powiedział.

- Decyzje należą teraz do prezydenta Wiktora Janukowycza - podkreślił polityk.


 20.27

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec zakończyli rozmowy z ukraińską opozycją i ponownie udali się na spotkanie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem - podają źródła dyplomatyczne.

sik

Ministrowie Radosław Sikorski, Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier po rozmowach z przywódcami ukraińskiej opozycji około godz. 20 czasu polskiego przybyli do administracji prezydenckiej i najprawdopodobniej rozmawiają już z Janukowyczem.

- Rozmowa z opozycją trwała bardzo długo. Omawiano w niej to, o czym wcześniej ministrowie rozmawiali z Janukowyczem: wcześniejsze wybory prezydenckie i parlamentarne, zmiany w konstytucji i powołanie nowego rządu - powiedział rozmówca.


 20.17

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oficjalnie przyznało, że została dziś użyta broń z ostrą amunicją.

ostra


 

naboje_670

Facebook


 20.10

Ministrowie spraw zagranicznych trzech państw unijnych - Polski, Francji i Niemiec - przedłużają pobyt w Kijowie do piątku. "Przed nami noc ciężkich negocjacji" - napisał na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski.

sikor


 19.57

-  Na Majdanie jest względnie spokojnie. Na razie panuje spokój. Manifestujący odpoczywają. Dowódcy poszli się zdrzemnąć - informuje Bartłomiej Maślankiewicz z Kijowa.


 19.47 REPORTAŻ Z KIJOWA


 19.35

Prezydent USA Barack Obama wezwał prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do wycofania sił rządowych z ulic Kijowa i zaapelował do ukraińskiej armii, by nie angażowała się w konflikt. Oświadczył też, że jest wstrząśnięty aktami przemocy w Kijowie.


 19.33

Milicjanci kijowskiej dzielnicy Obołoń zadeklarowali działaczom oddziałów samoobrony, że są z narodem.


 19.20

Uzgodnione przez UE sankcje wobec Ukrainy będą wdrażane w zależności od rozwoju sytuacji w tym kraju - poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

- W świetle pogarszającej się sytuacji zdecydowaliśmy, że natychmiast musimy przyjrzeć się ukierunkowanym sankcjom - powiedziała Ashton po nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii, zwołanym w związku z dramatycznymi wydarzeniami w Kijowie.

- Uzgodniliśmy zawieszenie licencji na eksport sprzętu, który może zostać użyty do wewnętrznych represji - dodała.

Poinformowała, że ministrowie zwrócili się do odpowiednich instytucji Rady UE (jak grupy robocze), "by natychmiast podjęły niezbędne przygotowania". - Wprowadzanie w życie tych kroków będzie zależało od rozwoju sytuacji na Ukrainie) - dodała.

Według Ashton kluczowe znaczenie ma misja ministrów Polski Radosława Sikorskiego, Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i Francji Laurenta Fabiusa, którzy z ramienia Ashton prowadza w Kijowie rozmowy z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i przedstawicielami opozycji.


 19.01

Paweł Bobołowicz korespondent Radia Wnet:

- Ta informacja ( o sankcjach) jest spóźniona o 100 ofiar, które dzisiaj poległy na Majdanie – powiedział Bobołowicz.

zmarli_670_01

– Ukraińcy w ogóle nie interesują się Unią Europejską, decyzjami ministrów , informacjami o sankcjach, czy deklaracjach sankcji. Ludzie w tym momencie zrywają kostkę brukową, wzmacniają barykady – mówił. – Wszystkie kwestie polityczne są nie tylko ignorowane, a nawt wywołują zdenerwowanie. - Teraz decyzje podejmują powstańcy, podejmuje ulica – tak widzą to ludzie - Na Majdanie nie dochodzi do bezpośrednich walk. Co chwilę słychać strzały z broni snajperskiej na ul. Instytuckiej. - Na ul. Instytuckiej ok 40 min temu byłem świadkiem potężnej eksplozji. Powstańcy mówili, że być może był to pocisk wystrzelony w stronę barykady. Na szczęście nie było żadnych ofiar – relacjonował Bobołowicz - Na budynkach rządowych widać jakieś postaci, powstańcy mówią, że to snajperzy.


 19.00

W wielu ukraińskich miastach pojawiły się olbrzymie kolejki pragnących podjąć pieniądze z bankomatów i banków, tworzą się też kolejki w sklepach z artykułami pierwszej potrzeby - piszą korespondenci Interfax-Ukraina.


 18.52

naboj_670

Facebook


 18.45

Jako "kaczkę" określił sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow informacje, jakoby prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zwrócił się o azyl polityczny w Rosji.

- To kaczka, informacyjna partyzantka, informacyjna wojna - oświadczył Pieskow, cytowany przez niezależną telewizję Dożd.

Rzecznik Kremla przekazał, że podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem ukraiński przywódca poprosił, aby prezydent FR wysłał do Kijowa swojego przedstawiciela, który byłby pośrednikiem w rozmowach między władzami i opozycją.

Pieskow poinformował, że Putin zdecydował, iż wysłannikiem tym będzie rzecznik praw człowieka FR (ombudsman) Władimir Łukin, który - jak zaznaczył - ma odpowiednie doświadczenie polityczne i dyplomatyczne.


 18.35

Zgodnie z decyzją konferencji przewodniczących PE w sobotę do Kijowa wyruszy delegacja europarlamentu, głównie by rozmawiać z przedstawicielami ukraińskiego parlamentu - poinformował członek delegacji, europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Do Kijowa mają pojechać ci sami europosłowie, którzy byli już na podobnej misji w styczniu. Jest to 12 europarlamentarzystów ze wszystkich frakcji politycznych w PE, w tym czterech polskich europosłów (Saryusz-Wolski, Marek Siwiec, Paweł Kowal i Jacek Kurski). Eurodeputowani mają wrócić z Kijowa w poniedziałek prosto na sesję plenarną PE w Strasburgu, na której planowana jest kolejna debata i rezolucja ws. Ukrainy. Debatę w tej sprawie zaplanowano na środę.


 18.22

pr


 18.13

Włoska minister spraw zagranicznych Emma Bonino poinformowała, że szefowie dyplomacji państw UE porozumieli się w sprawie wprowadzenia sankcji wobec osób odpowiedzialnych za przemoc na Ukrainie. Chodzi o sankcje wizowe i zamrożenie aktywów.

Bonino powiedziała w Brukseli, gdzie obradują unijni ministrowie spraw zagranicznych, że stanowisko w sprawie wprowadzenia sankcji zostało uzgodnione z szefami dyplomacji Polski, Francji i Niemiec, którzy kontynuują w Kijowie rozmowy z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem i przywódcami ukraińskiej opozycji.

- Zdecydowano, by działać bardzo szybko, w najbliższych godzinach, w sprawie zakazu wiz i zamrożenia aktywów tym, którzy dopuścili się przemocy - powiedziała dziennikarzom.

Według nieoficjalnych informacji unijne sankcje nie obejmą embarga na broń.


 18.02

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zażądała od ukraińskiej opozycji, by ta nie prowadziła już żadnych rozmów z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

List Tymoszenko w tej sprawie odczytał w parlamencie deputowany jej partii Batkiwszczyna Ołeksandr Kużel. "Żądam od opozycji, by już nigdy więcej nie siadała z Janukowyczem za stołem rokowań" - napisała była premier.

Tymoszenko podkreśliła, że trzeba "niezwłocznie zdjąć Janukowycza z urzędu prezydenta Ukrainy i pociągnąć go do odpowiedzialności karnej za organizowanie masowych zabójstw nastawionych pokojowo obywateli"


 18.01

Szefowa włoskiego MSZ: UE podjęła decyzję o sankcjach wobec Ukrainy.


 18.00

Specjalny wysłannik Telewizji Republika Bartłomiej Maślankiewicz z Kijowa: "Służby medyczne podają, że nie żyje 67 osób i to jest bilans dzisiejszego dnia. Natomiast nieoficjalne informacje mówią o tym, że tych ofiar może być więcej, nawet ponad sto".

Reporter powiedział, że zdarzenia, które dzieją się dzisiaj, świadczą o tym, że władza nie cofnie się juz przed niczym. - Milicjanci oficjalnie dostali pozwolenie na użycie broni i strzelanie do ludzi. Sytuacja może się tylko pogorszyć - stwierdził. - Ostatnie 3 h to spokój na Majdanie Niepodległości - relacjonował. Jak dodał, powstają nowe barykady (na drodze do placu Europejskiego, na Hruszewskiego, na ul. Instytuckiej). - Na ul. Instytuckiej wciąż dochodzi do wymiany ognia. Bardzo dużo osób prywatnych włącza się do pomocy poszkodowanym. W prywatnych mieszkaniach są trzymani ludzie, którzy zostali ranni - informował.


 17.50

Według agencji AFP ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski - Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier i Radosław Sikorski - pozostaną w Kijowie do piątku, by prowadzić negocjacje. AFP powołuje się na niemieckie źródła.


 17.46

Aktywiści lokalnego Euromajdanu i mieszkańcy Dniepropietrowska zablokowali wyjazd do Kijowa 500 żołnierzy 25. Dniepropietrowskiej brygady powietrznodesantowej - informuje Interfax-Ukraina, powołując się na koordynatora antyrządowych protestów.

Koordynator dniepropietrowskiego Euromajdanu Wiktor Romanenko powiedział, że około 400 aktywistów uniemożliwiło wyjazd do Kijowa żołnierzom wojsk powietrznodesantowych.

Inny przedstawiciel miejscowego Euromajdanu Ołeksandr Sokolik podkreślił z dumą, że nie doszło do żadnych incydentów i że demonstrantom udało się porozumieć z dowództwem brygady.

- Najpierw odłączyliśmy wagony (z żołnierzami) od pociągu i daliśmy mu odjechać. Po jakimś czasie żołnierze zaczęli wychodzić z wagonów i wsiadać do samochodów, którymi odjechali do jednostki - relacjonował.


wegl_670_01


 17.41

Wśród ofiar śmiertelnych na Majdanie w Kijowie jest 22-letni dziennikarz, student geografii Ihor Kostenko - poinformował zatrudniający go ukraiński portal Sportanalytic.com.

Redakcja przekazała wyrazy ubolewania bliskim dziennikarza, podkreślając, że "bohatersko zginął za wolność i sprawiedliwość".

Doktor Ołeh Musij, koordynujący działania ekipy medycznej antyrządowych demonstrantów, poinformował, że w czwartkowych starciach z milicją zginęło co najmniej 70 uczestników protestów i że ostateczna liczba ofiar może się okazać większa.


 17.20

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec: Radosław Sikorski, Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier prowadzą w Kijowie rozmowy z przedstawicielami opozycji - poinformował wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Koszulinski.

jani_670_01

Agencja dpa informuje, powołując się na informacje uzyskane po rozmowach unijnych ministrów z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, że zaproponowali oni mapę drogową politycznego rozwiązania dla Ukrainy: utworzenie rządu przejściowego, rozpoczęcie reformy konstytucji oraz przeprowadzenie wyborów parlamentarnych i prezydenckich.


 17.15

Rozpoczęło się spotkanie premiera Donalda Tuska m.in. z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, byłym premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem, liderami partii opozycyjnych i europosłami w sprawie wydarzeń na Ukrainie. CZYTAJ WIĘCEJ


 17.13

majdan2_670

Twitter@euromaidan


 17.09

JAN PAWLICKI ZE LWOWA:

"Ludzie zgromadzili się pod jednostką wojsk powietrznodesantowych przy ulicy Stryjskiej. Boją się. Domagali się gwarancji, że w razie czego wojsko ich obroni. Oficer, który wyszedł za bramę zapewnił, że "armia jest z narodem". Podkreślił, że zgodnie z konstytucją siły zbrojne mogą być skierowane jedynie przeciw wrogom zewnętrznym państwa. Czy Janukowycz może liczyć na lojalność armii?".


 17.05

"Krótkie rozmowy w kuluarach Rady Najwyższej".

kl_670


 17.00

"Dziś głównym zadaniem jest powstrzymanie rozlewu krwi. I rozwiązanie, które musimy przyjąć w Parlamencie jednogłośnie" - napisał na Twitterze Witalij Kliczko.

wita


 16.50

Wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Koszulinski otworzył po południu posiedzenie Rady Najwyższej. Natychmiast po otwarciu ogłosił godzinną przerwę, by na posiedzenie mogli dojechać wszyscy chętni - pisze agencja Interfax-Ukraina.

Według najnowszych danych w parlamencie jest kworum - 227 deputowanych.

Wiceprzewodniczący chciał z otwarciem posiedzenia poczekać na deputowanych nieobecnych, lecz pragnących wziąć w nim udział, lecz lider opozycyjnej partii Batkiwszczyna Arsenij Jaceniuk nastawał na otwarcie posiedzenie. Toteż Koszulinski otworzył je i natychmiast ogłosił przerwę.

Tymczasem wiceszef frakcji rządzącej Partii Regionów Ołeh Cariow powiedział, że jego partia nie weźmie udziału posiedzeniu i głosowaniu. Oświadczył, że być może w głosowaniu wezmą udział deputowani, którzy wyszli z frakcji Partii Regionów.

Do przegłosowania wszelkich decyzji niezbędna jest większość 226 posłów w liczącym 450 członków parlamencie.


 16.42

BARTŁOMIEJ MAŚLANKIEWICZ Z KIJOWA (+18)


 16.33

Szefowie dyplomacji Polski i Francji, Radosław Sikorski i Laurent Fabius, poinformowali na Twitterze, że wraz z szefem MSZ Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem po rozmowach z prezydentem Wiktorem Janukowyczem spotkają się z przedstawicielami opozycji.

"Spotkamy się ponownie z trzema liderami opozycji" - napisał Fabius. Sikorski poinformował, że spotkanie ma się odbyć w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Kijowie

feb


 16.35

Dawid Wildstein w relacji na żywo: "Na własne oczy widzieliśmy około 50 ofiar, więc podawanie, że jest ich łącznie 60 to nieprawda, proszę pamiętać, że my widzimy tylko ułamek. Majdan powrócił do rozmiarów, kiedy był największy".


 16.32

maj


 16.23

Piotr Apolinarski z Polskiego Radia Londyn, w rozmowie z Telewizją Republika powiedział, że obawia się, że ofiar może być znacznie więcej niż informują oficjalne źródła. Tylko w dwóch miejscach, które mijał widział 15 martwych osób. Jak informował, wobec demonstrantów używana jest broń o ogromnej sile rażenia, która przebija na wylot. - Ci ludzie nie są uzborojeni, są ubrani w kamizelki kuloodporne, które w przypadku tej broni są zupełnie nieskuteczne - mówił. - To są strzały takie, żeby zabić, postrzały w głowę, szyje, serce - dodał.


 16.22

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE rozmawiają w Brukseli o sankcjach wobec winnych przemocy na Ukrainie oraz objęciu tego kraju embargiem na dostawy broni i sprzętu, który może zostać użyty do represji. Decyzję muszą podjąć jednomyślnie.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton poinformowała, że dwukrotnie rozmawiała telefonicznie z przebywającymi w jej imieniu w Kijowie ministrami Polski Radosławem Sikorskim Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i Francji Laurentem Fabiusem.


 16.14

Antyrządowi demonstranci w Kijowie przetrzymują 67 milicjantów jako zakładników - poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych, potwierdzając wcześniejsze doniesienia lokalnych mediów.


 16.13

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec z prezydentem Ukrainy zakończyło się po niemal sześciu godzinach. Po wyjściu z rozmów ministrowie nie chcieli rozmawiać z prasą.

Agencja Interfax-Ukraina pisze, że szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec - Radosław Sikorski, Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier wyszli z administracji prezydenta Wiktora Janukowycza z niezadowolonymi minami.

Według rzecznika polskiego MSZ Marcin Wojciechowskiego ministrowie udali się do przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Kijowie.


 16.09

SPECJALNA RELACJA EKIPY TELEWIZJI REPUBLIKA Z KIJOWA.


 16.07

CZŁONKOWIE PARTII REGIONÓW, KTÓRZY PRZYBYLI WZIĄĆ UDZIAŁ W POSIEDZENIU PARLAMENTU

ser_670


 16.03

Siły bezpieczeństwa z obwodu Zakarpackiego (zachodnia część Ukrainy) przechodzą na stronę opozycji. Posłuszeństwa władzy odmówili milicjanci i funkcjonariusze innych służb. 


 16.00

 Zakończyło się spotkanie Janukowycza z trzema ministrami UE - informuje Interfax-Ukraina.


 15.59

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE rozpoczęli w Brukseli nadzwyczajną naradę na temat sytuacji na Ukrainie. Rozmawiają o nałożeniu sankcji na winnych przemocy oraz embarga na dostawy broni i sprzętu, który może zostać użyty do represji.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton poinformowała przed spotkaniem, że dwukrotnie rozmawiała telefonicznie z przebywającymi w jej imieniu w Kijowie ministrami Polski Radosławem Sikorskim Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i Francji Laurentem Fabiusem.

- Przedstawię pozostałym ministrom relację z tej rozmowy - powiedziała Ashton przed rozpoczęciem nadzwyczajnego posiedzenia Rady UE. Według unijnych dyplomatów możliwa jest też telekonferencja między trójką ministrów w Kijowie a ich kolegami, zgromadzonymi w Brukseli.


 15.57

BARTŁOMIEJ MAŚLANKIEWICZ RELACJONUJE WYDARZENIA W KIJOWIE:


 15.45

Wysłannik prezydenta Rosji Władimira Putina pojedzie do Kijowa. Będzie pośredniczył w negocjacjach władz z opozycją - poinformował sekretarz prasowy rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

O wysłanie mediatora do Kijowa zwrócił się do Putina w rozmowie telefonicznej prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.


 15.43

Pojawiają się znaczące rozbieżności w informacjach dotyczących liczby ofiar.

Ukraińskie ministerstwo zdrowia informuje o siedmiu ofiarach śmiertelnych czwartkowych starć w Kijowie. Według resortu od wtorku, kiedy zaczęła się nowa fala zamieszek, śmierć w stolicy Ukrainy poniosło 35 osób.

Z kolei szef służby medycznej Sztabu Sprzeciwu Narodowego, deputowany opozycyjnej partii "Swoboda" Swiatosław Chanienko poinformował, że według wstępnych danych podczas zamieszek w Kijowie w czwartek zginęło ponad 60 protestujących.

Według agencji Reutera we wtorek śmierć poniosło 21 demonstrantów. Fotograf pracujący dla tej agencji widział 21 ciał cywilów na Majdanie Niepodległości. Reuters pisze, że od wtorku zginęło ponad 50 osób.

Z kolei francuska agencja AFP podaje, że w czwartek w Kijowie zabitych zostało 25 demonstrantów. Dziennikarze tej agencji policzyli ciała znajdujące się w tymczasowych kostnicach, np. w hotelu "Ukraina". AFP pisze o ponad 50 ofiarach śmiertelnych w trakcie trzech dni starć w ukraińskiej stolicy.


 15.36

Spodziewamy się przyjazdu kolejnych Ukraińców, którzy będą leczeni w szpitalu MSW w Warszawie. Jesteśmy przygotowani na ich przyjęcie – powiedział rzecznik prasowy Służby Zdrowia MSW Jarosław Buczek.

Do tej pory w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie leczonych było w sumie 11 Ukraińców rannych w starciach z służbami bezpieczeństwa. Mieli oni niegroźne urazy głowy, okulistyczne i ortopedyczne.


 15.35

W Radzie Najwyższej Ukrainy trwają obrady. Obecni są posłowie Batkiwszczyny oraz duża grupa posłów Partii Regionów. Tematem obrad jest odsunięcie od władzy prezydenta Janukowycza - informuje Redio Wnet.


 15.22

Z mikrobloga fotoreportera Jakuba Szymczaka:

Kijów. Padają martwi. Przepraszam nie mam siły pisać składnie. Ręce mi się trzęsą, przy mnie zginął ten człowiek. Widziałem jak jego mózg bryznął na bruk. To jest wojna. Rozmawiałem z młodym chłopakiem z Lwowa, około 20 lat. Ze łzami w oczach stwierdził, że przyjechał walczyć do końca. Siedział wtulony w barykadę, przykryty tarczą, dookoła krew. Bał się ale wiedział, że musi tu być. Musi walczyć. Na koniec powiedziałem, że dziś się wczoraj się zaczęło na dobre. On powiedział, to się jeszcze nie zaczęło...

sm_670

Jakub Szymczuk - MIKROBLOG FOTOREPORTERA


15.01

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec, którzy przebywają w Kijowie, mogą nie dotrzeć na rozpoczynające się w Brukseli posiedzenie szefów dyplomacji państw UE o sytuacji na Ukrainie. Możliwa jest telekonferencja - twierdzą dyplomaci.


 15.00

Jest szansa na kompromis między władzami Ukrainy a opozycją na rzecz rozwiązania głębokiego kryzysu w tym państwie - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do trwających w Kijowie rozmów trzech ministrów spraw zagranicznych UE z Wiktorem Janukowyczem.

- Rysują się szanse na kompromis wokół skrócenia kadencji prezydenta i parlamentu, opracowania nowej konstytucji w ciągu kilku miesięcy i ukonstytuowania nowego rządu Ukrainy w ciągu kilku dni - powiedział rozmówca.


 14.52

Szef MSW Ukrainy: "Milicji wydano broń z ostrą amunicją; będzie stosowana zgodnie z ustawą o milicji".

"W ramach działań centrum antyterrorystycznego podpisujemy odpowiednie rozkazy - milicji wydano broń z ostrą amunicją, będzie ona stosowana zgodnie z ustawą "O Milicji" - czytamy w oświadczeniu Zacharczenki, skierowanym do mieszkańców Ukrainy.

zachar


 14.47

RELACJA SPECJALNEGO WYSŁANNIKA TV REPUBLIKA BARTŁOMIEJA MAŚLANKIEWICZA PROSTO Z KIJOWA.


 14.37

O godz. 14.00 w siedzibie ukraińskiego parlamentu, miało rozpocząć się spotkanie deputowanych. Posłowie zbierają się w sali plenarnej.

 sala

Twitter@S_Andrushko


 14.30

Co najmniej 60 milicjantów jest przetrzymywanych przez antyrządowych demonstrantów w budynku państwowej firmy energetycznej obok ratusza w centrum Kijowa - poinformowały ukraińskie media.

Niektórzy zostali pojmani, gdy spali w znajdującym się na Placu Europejskim Ukraińskim Domu, który rano został odbity przez protestujących z rąk sił specjalnych milicji Berkut, a innych schwytano podczas starć obok Pałacu Październikowego w pobliżu Majdanu Niepodległości - pisze tygodnik "Kyiv Post" na swej stronie internetowej.

Wielu z pojmanych mężczyzn jest w wieku 18-19 lat i było uzbrojonych tylko w gumowe pałki. Wśród przetrzymywanych są też jednak starsi funkcjonariusze. Według portalu wielu od 24 godzin nic nie jadło. Niektórzy mają niewielkie obrażenia; zajmują się nimi lekarze.

Los pojmanych mężczyzn "jest niepewny i zależy od wyniku negocjacji między demonstrantami z Euromajdanu a rządem" - dodaje gazeta.


 14.25

W rozmowach Wiktora Janukowycza z ministrami spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski ogłoszono przerwę. Prezydent Ukrainy dzwoni do prezydenta Rosji Władimira Putina - informują źródła dyplomatyczne.

- Janukowycz dzwoni teraz do Putina. Ministrowie namawiają go, by skrócił swą kadencję do końca bieżącego roku - powiedział wiarygodny rozmówca PAP.


 14.17

UE jest gotowa nałożyć sankcje na osoby winne użycia przemocy na Ukrainie - podała agencja Reutera, która dotarła do projektu oświadczenia unijnych szefów dyplomacji. Z dokumentu wynika, że UE chce nałożyć też embargo na dostawy broni.

Rozmówcy agencji Reutera podkreślili jednak, że tekst oświadczenia może jeszcze ulec zmianom, a ostateczna decyzja na temat jego kształtu zostanie podjęta w późniejszych godzinach przez ministrów spraw zagranicznych UE.


 14.05

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas przeprowadzonej rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem potępiła ostatnią eskalację wydarzeń w Kijowie i wezwała do natychmiastowego zaprzestania aktów przemocy.

Merkel powiedziała Janukowyczowi, że "wszystkie strony muszą bezzwłocznie zrezygnować ze stosowania przemocy i wdrożyć w życie uzgodniony rozejm" - poinformował jej rzecznik Steffen Seibert.

Szansę na trwałe rozwiązanie konfliktu stwarzają jedynie rozmowy, które powinny przynieść szybkie i konkretne rezultaty dotyczące tworzenia rządu i reformy konstytucji - powiedziała Merkel. Zadeklarowała gotowość UE, Niemiec i innych partnerów do wsparcia rozmów między rządem a opozycją. Kanclerz poradziła Janukowyczowi, by przyjął tę ofertę. Ostrzegła, że gra na czas podgrzeje konflikt i grozi nieprzewidywalnymi konsekwencjami.

Merkel poinformowała Janukowycza, że UE jeszcze dziś będzie rozważać sankcje w związku z eskalacją przemocy.


14.11

Jak podaje Kiyv Post, że liczba ofiar wzrosła do 35 osób.


 13.45

Dawid Wildstein (Fronda) informuje z Kijowa, że o godzinie 15.00 ma zostać wprowadzony stan wyjątkowy, co będzie oznaczało zerwanie łączności. "Do tego czasu będziemy nadawać" - pisze. "Ofiar coraz więcej. Do demonstrantów strzelają kulami rozrywającymi się w ciele" - dodaje.


 13.43

Trzech milicjantów poniosło śmierć, a ponad 50 zostało przewiezionych do szpitali w następstwie zamieszek w centrum Kijowa - podało ukraińskie MSW. Trzydziestu funkcjonariuszy odniosło rany postrzałowe.

Łącznie od wtorku, gdy wybuchły ostatnie zajścia, z pomocy medycznej skorzystało ponad 500 milicjantów.


 13.30

Mieszkańcy Kijowa masowo opuszczają prawobrzeżną część ukraińskiej stolicy, gdzie znajduje się Majdan Niepodległości, i przejeżdżają na lewy brzeg Dniepru - podała w czwartek agencja Interfax-Ukraina.

Ruch na ulicach prowadzących na mosty jest bardzo utrudniony. Wciąż nie działa metro, które łączy obie części Kijowa. Transport naziemny jeździ bardzo rzadko.

Pustoszeją dzielnice, gdzie od rana dochodzi do starć między antyrządowymi demonstrantami a siłami MSW Ukrainy. Wiele firm pozwoliło swoim pracownikom wcześniej pójść do domu.


 13.16

- Jestem gotów zrobić wszystko, aby powstrzymać bratobójczą walkę i masakr<

Źródło: Telewizja Republika, www.facebook.com, pap, onet, radiownet, interia.pl

Wczytuję ocenę...
TAGI:


KONIEC SYSTEMU (ODC.158/2) - KALETA: NIEKTÓRE WYROKI SĘDZIOWSKI POKAZUJĄ, ŻE SĄ RÓWNI I RÓWNIEJSI
Wczytuję komentarze...
Najnowsze