Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Macron "zaniepokojony" reformą sądów w Polsce

JJ 16:13 3 lutego 2020
Zdj. Kancelaria Prezydenta (prezydent.pl), autor Igor Smirnow
Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczął dziś dwudniową wizytę w Polsce. Po spotkaniu z polskim prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim odbyła się wspólna konferencja prasowa przywódców.

Podczas konferencji Macron odniósł się m.in. do reformy sądownictwa w Polsce. Ustawy sądowe oczekują obecnie na decyzję głowy państwa.

– W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą wyraziłem - w duchu pełnej otwartości, którą jesteśmy sobie winni jako partnerzy europejscy - zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości- stwierdził francuski przywódca.

Prezydent Francji wyraził nadzieję na wzmożenie dialogu między Polską a Komisją Europejską.

– Wiem, że w Polsce - co pokazuje jej historia - głęboko zakorzenione są wartości wolności i sprawiedliwości- ocenił polityk.

Emmanuel Macron sporo uwagi poświęcił także jedności Unii Europejskiej oraz kwestiom obronności.

– Musimy scalić, zacieśnić nasze sprzymierzenie, byśmy mogli funkcjonować w niepewnym świecie. Wiemy, jaka jest sytuacja europejska. Żeby odpowiedzieć na europejskie wyzwania. Jestem przekonany, że możemy zrobić jeszcze więcej w zakresie energetyki, cyberbezpieczeństwa, współpracy przemysłowej i obrony. Przed nami jeszcze dużo pracy. Mamy wiele wspólnych kwestii, przekonań- podkreślił.

Francuski przywódca skomentował również nasilone w ostatnim czasie werbalne ataki rosyjskich polityków – na czele z prezydentem Władimirem Putinem – na Polskę.

– Jasne określenie naszych wspólnych interesów, europejskich wartości jest kluczowe w obecnym kontekście. Pod opieką prezydenta [Dudy] zorganizowano zeszłotygodniowe obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, w których uczestniczył premier Francji. Pamięć o tych wydarzeniach musi pozostać żywa, gdyż te bolesne wspomnienia oświecają nam drogę i wyznaczają nasz kierunek, legły u podstaw europejskiego projektu, pokoju, jedności i wolności. Pod tym względem z zacięciem broniłem Polski i narodu polskiego wobec niedopuszczalnych ataków na tę pamięć- powiedział Macron.

Oprócz spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudą francuski przywódca będzie rozmawiał również z premierem Mateuszem Morawieckim, a także marszałkami Sejmu i Senatu. Jest to pierwsza wizyta Macrona w Polsce i, jak sam podkreślił, pierwsza w nowym roku wizyta europejska. Prezydentowi Francji towarzyszą ministrowie gospodarki, obrony i ekologii.

 

Źródło: 300Polityka

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze