Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Macierewicz powołał Komitet Honorowy. Sprowadzą do Polski szczątki bohaterów II RP

lml 14:19 29 czerwca 2016
twitter.com/mon_pl
W Dowództwie Garnizonu Warszawa odbyła się konferencja prasowa szefa resortu obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Spotkanie dotyczyło sprowadzenia do Polski szczątków pułkownika Ignacego Matuszewskiego i majora Henryka Floyar-Rajchmana.

W konferencji udział wzięli również: dyrektor Wojskowego Biura Historycznego dr hab. Sławomir Cenckiewicz, minister skarbu Dawid Jackiewicz i wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Sławomir Cenckiewicz jest sekretarzem Komitetu Honorowego i pomysłodawcą sprowadzenia do Polski szczątków bohaterów II Rzeczpospolitej.

Zgodnie z decyzją ministra Antoniego Macierewicza, szczątki mają zostać pochowane na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Pułkownik Ignacy Matuszewski i major Henryk Floyar-Rajchman byli oficerami Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 roku, gdy wybuchła II Wojna Światowa, obaj ewakuowali 75 ton złota Banku Polskiego poprzez Rumunię, Turcję i Syrię do Francji.

Pułkownik Ignacy Matuszewski urodził się 10 września 1891 w Warszawie. Był politykiem, publicystą, dyplomatą i ministrem skarbu II Rzeczypospolitej. W Wojski Polskim był dyplomowanym pułkownikiem piechoty, a także żołnierz wywiadu wojskowego. Zmarł 3 sierpnia 1946 roku w Nowym Jorku.

Major Henryk Janusz Floyar-Rajchman urodził się 7 grudnia 1893 w Warszawie. Był politykiem obozu piłsudczyków, dyplomatą i działaczem państwowym II Rzeczypospolitej, a także wiceministrem i ministrem przemysłu i handlu, posłem na Sejm IV kadencji. W Wojsku Polskim był majorem dyplomowanym piechoty. Zmarł 22 marca 1951 roku w Nowym Jorku.

 

Źródło: twitter.com/mon_pl, mon.gov.pl, Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze