Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Macedonia dąży do pojednania z Grecją. Lotnisko Aleksandra Wielkiego zmieniło nazwę

AS 16:33 25 lutego 2018
wikipedia
Lotnisko w stolicy Macedonii Skopje zmieniło nazwę. Został zdjęty z niego z napis ,,Aleksander Wielki". Ten krok ma zbliżyć Republikę Macedonii do osiągnięcia zgody z Grecją w sprawie nazwy tego kraju.

Nową nazwą lotniska jest ,,Międzynarodowe Lotnisko Skopje". Oprócz tego w tym tygodniu została zmieniona nazwa autostrady, która także nosiła imię Aleksandra Wielkiego. Jej nowa nazwa to ,,Autostrada Przyjaźni". Zmiany te nastąpiły pod naciskiem Grecji, która oskarża były jugosłowiański kraj o to, że buduje swoją tożsamość narodową na antycznej greckiej historii.

Grecy swoje rację argumentowali tym, że Słowianie przybyli na tereny współczesnej Macedonii prawie tysiąc lat po panowaniu wielkiego wodza i nie mogą się powoływać na jego dziedzictwo. Rządy obu krajów negocjują nową nazwę dla Macedonii, która będzie się składała z kilku członków.

Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Kotzia poinformował, że szkic umowy, które Ateny wyślą do Skopje jest już gotowy. Nie zdradził jednak jaką nazwę proponują Grecy. Według nieoficjalnych źródeł proponowaną nazwą dla państwa ma być ,,Górna Macedonia". Minister planuje swoją wizytę na marzec.

Porozumienie z Grecją jest bardzo istotne dla Macedończyków. W ten sposób ułatwią sobie drogę do UE oraz NATO, co pozwoli im  ograniczyć rosyjskie wpływy w swoim kraju.

Do zwolenników załagodzenia sporu miedzy Grecją a Macedonią należy Angela Merkel. Wizytę w Macedonii złoży przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Ma to być pierwszy kraj, który odwiedzi w trakcie swojej planowanej podróży po Bałkanach Zachodnich. 

Źródło: Interia

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze