LO pod patronatem polskich kryptologów. "Kształcimy informatyków do walki w cyberprzestrzeni"

Artykuł
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości ślubowania uczniów klas pierwszych oraz nadania Wojskowemu Ogólnokształcącemu Liceum Informatycznemu imienia Polskich Kryptologów w War
PAP/Marcin Obara

- Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej; od dziś wyjątkowa szkoła ma wyjątkowych patronów, Polskich Kryptologów - powiedział w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON nadał w poniedziałek Wojskowemu Ogólnokształcącemu Liceum Informatycznemu (WOLI) imię Polskich Kryptologów. Uroczystość była połączona ze ślubowaniem uczniów pierwszej klasy liceum wojskowego.

 

- To, że powstało Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne jest niezwykle istotne dla przyszłości, dla naszego bezpieczeństwa, ale bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej - mówił Błaszczak podczas uroczystości.

Podkreślił, że od dziś ''wyjątkowa szkoła ma wyjątkowych patronów, polskich kryptologów - ludzi niezwykłych, którzy przyczynili się do tego, że polski siły zbrojne mogły osiągać zakładane cele".

Błaszczak wspominał Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy doprowadzili do złamania kodu Enigmy. Minister mówił też o Janie Kowalewskim, który złamał szyfry Armii Czerwonej w czasie wojny z bolszewikami.

W uroczystości ślubowania uczniów klas pierwszych oraz nadania WOLI imienia Polskich Kryptologów wzięła udział Janina Sylwestrzak, córka jednego z nich - Mariana Rejewskiego. Przemawiając do uczniów podkreśliła, że już samo dostanie się do liceum wojskowego jest dużym osiągnięciem, z którego mogą być oni dumni.

- Jesteście w szkole, która będzie kształciła informatyków do walki w przyszłości, w cyberprzestrzeni. Takie są czasy, że dziś nie walczy się na miecze czy inne sposoby, ale potrzebni są informatycy. Chcielibyśmy, żeby w tej cyberprzestrzeni było jak najspokojniej - powiedziała życząc uczniom sukcesów w nauce.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy