Litwa żąda od Białorusi wyjaśnień w sprawie sytuacji w elektrowni jądrowej

Artykuł
Elektrownia jądrowa
euroradio.fm

Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało notę od litewskiego MSZ z prośbą o wskazanie dokładnych informacji dotyczących najnowszego incydentu w elektrowni jądrowej w Ostrowcu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy zwraca uwagę, że ważne jest, aby cała społeczność międzynarodowa kierowały się oficjalnymi i opartymi na faktach informacjami o sytuacji w białoruskiej elektrowni jądrowej. W związku z tym ministerstwo prosi Białoruś o szybką reakcję w sprawie zdarzenia, jego przyczyn i wpływu na proces uruchomienia elektrowni i zapewnienie bezpieczeństwa.

W nocie wznowiono apel do Białorusi o wstrzymanie uruchomienia elektrowni jądrowej do czasu pełnego wdrożenia najwyższych standardów bezpieczeństwa jądrowego, wymogów środowiskowych i zaleceń procesu testów wytrzymałościowych.

Zlokalizowaną 5o km od Wilna i 20 km od granicy z Litwą pierwszą białoruską elektrownię jądrową uroczyście otwarto w miniony piątek. Ogłoszono też, że została ona podłączona do białoruskiej sieci energetycznej, a pierwszy blok energetyczny działa na 40 proc. mocy.

W poniedziałek zjawiły się jednak informacje, że doszło do awarii – miały wybuchnąć transformatory napięcia w jednym z agregatów, przez co zatrzymano turbinę i wstrzymano produkcję energii. Incydent miał się wydarzyć dzień wcześniej, nazajutrz po ceremonii otwarcia.

Wieczorem opublikowano oficjalny komunikat białoruskiego Ministerstwa Energetyki. Resort stwierdził w nim, że na razie elektrownia jest na etapie startu, co oznacza, że blok pracuje na różnych poziomach mocy. Nie potwierdzono jednak informacji o wstrzymaniu produkcji, choć informowała o tym wcześniej strona litewska. Przyznano jednak, że konieczna była „wymiana części oprzyrządowania”.

Następnego dnia białoruskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych również zakomunikowało, że w siłowni konieczna jest wymiana części urządzeń, ale powołując się na dyrekcję elektrowni zapewniło, że nie ma zagrożenia promieniotwórczością, zaś wyposażenie, które trzeba wymienić należy do “czwartej kategorii bezpieczeństwa” i nie ma go na liście “urządzeń związanych z bezpieczeństwem jądrowym”.

 

Źródło: belsat.eu

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy