Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Litwa popiera Sikorskiego na stanowisko szefa unijnej dyplomacji

ma 12:38 13 sierpnia 2014
Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznychFLICKR/POLANDMFA/CC BY-ND 2.0
Litwa popiera kandydaturę ministra spraw zagranicznych Polski Radosława Sikorskiego na stanowisko szefa dyplomacji UE – powiedział wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu Gediminas Kirkilas, wyrażając opinię wielu litewskich polityków.

– To bardzo dobra i poważna kandydatura – powiedział Kirkilas, który jest także szefem parlamentarnego komitetu do spraw europejskich, w wywiadzie dla Radia Znad Wilii, polskiej rozgłośni radiowej w Wilnie.

Kirkilas zaznaczył, że z litewskiego punktu widzenia, Radosław Sikorski – znany ze zdecydowanego stosunku wobec Rosji – jest bardziej odpowiednim kandydatem na stanowisko szefa unijnej dyplomacji niż Federica Mogherini, minister spraw zagranicznych Włoch, którą cechuje prorosyjskie nastawienie.

– Obserwując, jak rozwija się sytuacja na Ukrainie, kandydatura Sikorskiego, który ma świadomość sytuacji, energię i aktywność, jest zdecydowanie lepsza, bez względu na wcześniejsze ostre wypowiedzi ministra, jeśli chodzi o sprawy mniejszości polskiej na Litwie – powiedział Kirkilas, dodając, że „kraje bałtyckie, podobnie jak Polska, chciałyby, aby NATO odgrywało większą rolę w tym regionie".

W ocenie Gediminasa Kirkilasa, Radosław Sikorski na spore szanse na uzyskanie stanowiska szefa unijnej dyplomacji. Przypominając, że przy zatwierdzeniu kandydatury są brane pod uwagę takie kryteria, jak przynależność partyjna, płeć, czy poparcie dużych krajów członkowskich, wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu powiedział, że Litwa i inne kraje Europy Wschodniej już od 10 lat są w Unii Europejskiej i „odważnie mogą się ubiegać o ważne stanowiska”.

– Pastwa Europy Wschodniej obecnie nie mają żadnego czołowego stanowiska w strukturach unijnych, a Włochy od lat mają szefa Europejskiego Banku Centralnego i de facto zarządzają eurostrefą – zauważył Kirkilas.

Zwolennikiem Radosława Sikorskiego jest również deputowany do Parlamentu Europejskiego Petras Ausztreviczius. Na łamach wtorkowego dziennika "Lietuvos Żinios" wyraził jednak opinię, że “w sytuacji, gdy relacje z Rosją są napięte, stanowcze stanowisko Radosława Sikorskiego w tej kwestii może mu zaszkodzić”.

Były minister spraw zagranicznych Litwy, poseł na Sejm Litwy Audronius Ażubalis jest zdania, że niezależnie od tego, kto zostanie szefem unijnej dyplomacji, najważniejsze, aby była to osoba znająca problematykę Europy Wschodniej.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze