Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Leki przydatne wleczeniu COVID-19 reglamentowane

M.N. 21:17 1 kwietnia 2020
pixabay.com
Minister zdrowia korzystając ze swoich uprawnień oraz mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w Polsce od 2 kwietnia wprowadza reglamentację leków Arechin i Plaquenil, ponieważ mogą okazać się przydatne w zwalczaniu COVID-19 – napisano w obwieszczeniu szefa resortu zdrowia.

Jak zaznacza ministerstwo, w sytuacji trwającej epidemii leki te powinny trafić przede wszystkim do szpitali, które leczą pacjentów z rozpoznaną chorobą COVID-19 lub mają być ordynowane osobom, którzy pozostają pod ich nadzorem w miejscach izolacji. 

Obwieszczenie wprowadza również zakaz ordynowania i wydawania tych leków w aptekach ogólnodostępnych lub punktach aptecznych we wskazaniach: COVID–19 albo leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takich jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARSCoV-2. 

Leki dostępne będą w dotychczasowej ilości w obrocie detalicznym w aptekach dla pacjentów, ale wyłącznie na określonych zasadach – Arechin wyłącznie we wskazaniach refundacyjnych na podstawie recepty z 30 proc. odpłatnością, a Plaquenil zgodnie ze wskazaniami określonymi w charakterystyce produktu leczniczego oraz w trybie tak zwanej refundacji indywidualnej. 

Równocześnie wprowadzono dla pacjentów uprawnionych do przyjmowania tych leków w innych niż COVID-19 wskazaniach, np. tocznia rumieniowatego lub reumatoidalnego zapalenia stawów, ograniczenia ilościowe. Będą oni mogli kupić w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym raz na 30 dni nie więcej niż 2 opakowania Arechinu albo Plaquenilu (po 30 tabletek) lub 1 opakowanie Plaquenilu (60 tabletek).

Jak zaznaczył resort, ordynacja i realizacja recept w sposób ujęty w obwieszczeniu będą ściśle kontrolowane.

Co ważne, leki będą wydawane też pacjentom w ściśle określony sposób. Jak wytłumaczył resort, pacjent po otrzymaniu recepty powinien skontaktować się telefonicznie z wybraną apteką – najlepiej najbliższą swojego miejsca pobytu – i zarezerwować lek (przy e-recepcie podając nr PESEL i numer PIN, a przy recepcie papierowej unikalny numer identyfikujący receptę). 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze