Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Lekarze przez 22 tygodnie podtrzymywali ciążę kobiety w stanie wegetatywnym. Urodziła się zdrowa dziewczynka

JJ 16:52 24 sierpnia 2020
Stópka niemowlęcia, zdj. ilustracyjnePixabay CC0
We Wrocławiu urodziło się dziecko, którego matka znajduje się w stanie wegetatywnym. 36-latkę z głębokim uszkodzeniem mózgu utrzymywano w ciąży ponad 22 tygodnie – podał w komunikacie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny.

Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Michał Nowakowski poinformował, że kobieta trafiła do Szpitala Wojewódzkiego w marcu 2020 r. W domu, w obecności najbliższej rodziny, kobieta doznała rozległego zawału mięśnia serca.

– Interweniujący na miejscu zespół pogotowia ratunkowego prowadził długą akcję resuscytacyjną, w wyniku której udało się przywrócić pracę serca. W szpitalu, lekarze kardiolodzy wykonali plastykę naczyń serca chorej. Pacjentka została przyjęta do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Niestety, już wczesna ocena neurologiczna była tragiczna dla pacjentki i jej najbliższych, bowiem rozpoznano głębokie uszkodzenie mózgu, spowodowane niedotlenieniem – czytamy w komunikacie.

Jak wówczas potwierdzono, chora znajdowała się w 11. tygodniu ciąży. Pomimo tak długiego zatrzymania krążenia matki, a także podawanych jej leków, dziecko przeżyło.

– Tragedia pacjentki, jej niepomyślne rokowanie wskazywały na małe prawdopodobieństwo sukcesu utrzymania ciąży do czasu, w którym rozwijający się płód jest dostatecznie dojrzały, aby przeżyć. Prowadzenie ciąży w tych warunkach jest szczególnie trudne i wiąże się z leczeniem, zarówno powikłań związanych z ciężkim uszkodzeniem mózgu matki, walką z nawracającymi infekcjami oraz z ograniczoną ilością leków, które można podawać ze względu na rozwijający się płód – informuje Urząd będący właścicielem wrocławskiego Szpitala Wojewódzkiego. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kardiologii, Neonatologii, a także nieocenionej pomocy zespołu pielęgniarskiego udało się zapewnić warunki do rozwoju ciąży, nawet mimo tak słabych rokowań.

Zdrowa dziewczynka urodziła się 17 sierpnia 2020 r., w 33. tygodniu ciąży matki. Wykonano cesarskie cięcie, a dziecko otrzymało 10/10 punktów w skali Apgar. Jest to jedno z najdłuższych na świecie przypadków utrzymania ciąży w warunkach intensywnej terapii.

Niemowlę ma jeszcze czworo rodzeństwa, a rodzina zbiera fundusze na hospicjum dla matki.

 

 

Źródło: RMF24

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze