Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kto wybiera I prezesa SN? Jaki tłumaczy Konstytucję dziennikarzowi TVN

JJ 19:11 25 maja 2020
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki udzielił dziś dziennikarzowi TVN lekcji na temat Konstytucji. Wszystko w kontekście wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Prezydent Andrzej Duda wyznaczył dziś na to stanowisko sędzię Małgorzatę Manowską, co oburzyło wielu polityków opozycji, a także media niesprzyjające obecnemu rządowi. Politycy KO stoją na stanowisku, że I prezesem SN powinien zostać sędzia, który otrzymał najwięcej głosów Zgromadzenia Ogólnego. 

O tym samym mówił dziś na konferencji prasowej europosła Patryka Jakiego dziennikarz TVN, Radomir Wit. 

– Pamiętam, kiedy PiS zmieniał KRS, to słyszałem i panowie też powtarzali te argumenty, że chodzi oto żeby odzwierciedlała reprezentację wszystkich sędziów. Teraz przed prezydentem wybór Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Sędzia Wróbel zdobył 50 głosów, to jest ta największa liczba, biorąc pod uwagę liczebność Zgromadzenia Ogólnego. Rozumiem, że aby ta reprezentacja była prawdziwa to powinien Prezydent wybrać sędziego Wróbla- pytał reporter. Zamiast odpowiedzi otrzymał… Pytanie.

– Z jakiej podstawy prawnej to wynika?- spytał europoseł Prawa i Sprawiedliwości. W odpowiedzi Wit powtórzył pytanie dotyczące zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa.

– To wynika wprost z konstytucji. Konstytucja mówi o tym, że Sejm uchwala ustawą sposób wyboru KRS. (…) Jest różnica pomiędzy sposobem wyboru Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego a wyborem KRS-u- tłumaczył były wiceminister sprawiedliwości.

– W przypadku KRS-u sposób wyboru określa Parlament, o czym mówi wprost Konstytucja. I Parlament to zrobił. Jednocześnie ta sama Konstytucja kompetencje co do wybory Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego przekazuje Prezydentowi RP i jest to jego wyłączna kompetencja- dodał Patryk Jaki.

– Czy jest tu napisane, że Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje stacja TVN w konsultacji z „Iustitią”, czy jest napisane, że powołuje Prezydent RP?- zapytał polityk dziennikarza TVN.

 

Źródło: Twitter, media

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze