Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kto będzie nowym RPO? PiS chce zgłosić swojego kandydata

JD 11:52 3 grudnia 2020
Bartosz Wilk, Henryk Wujec i Adam Bodnar podczas Dnia Praw Człowieka w Senacie RP.commons.wikimedia.org/Michał Józefaciuk
W najbliższych dniach ogłosimy nowy termin zgłaszania kandydatur na RPO, tym razem my też złożymy taką propozycję - zapowiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Kandydatem nie będzie poseł PiS, Daniel Milewski.

To będzie trzecia próba wybrania następcy Adama Bodnara. Do tej pory za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką na rzecznika RPO była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Jej kandydatura w głosowaniu nie została poparta przez PiS.

Wicemarszałek Terlecki w Radiu Plus poinformował, że w najbliższych dniach ogłoszony zostanie kolejny termin składania kandydatur na Rzecznika Praw Obywatelskich, a PiS przedstawi swojego kandydata.

- Te propozycje pewnie się pojawią. Tym razem my też złożymy taką propozycję - podkreślił.

Terlecki powiedział, że poseł PiS Daniel Milewski  nie będzie kandydatem na RPO.

- Nie, to nie będzie poseł Milewski. To jakaś plotka - powiedział wicemarszałek.

- Nie powiem jeszcze dziś, kto będzie kandydatem. Ogłosimy to w chwili, kiedy zostanie ogłoszony termin składania wniosków i zgłaszania kandydatów - dodał wicemarszałek.

Terlecki o rozmowach PiS z PSL ws. wyboru RPO odpowiedział, że po obu stronach jest chęć współpracy:

- W tym sensie, że i my, i oni szukamy kandydata, który byłby do przyjęcia przez obie partie. Wtedy można by stworzyć bezpieczną dla niego większość w Senacie - dodał szef klubu PiS.

5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara zakończyła się 9 września, ale - zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich - nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania nowego Rzecznika.

Źródło: gazetaprawna.pl/PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze