Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ks. Kaczmarek – postulator beatyfikacji ks. Popiełuszki – był agentem SB

lml 13:04 22 marca 2017
Facebook/ Opowiedz mi o ks. Jerzym
"Tygodnik Powszechny" ujawnił, że ksiądz Tomasz Kaczmarek, który był postulatorem rzymskiego procesu beatyfikacji beatyfikacyjnego księdza Jerzego Popiełuszki, był współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Posiadał ponadto kontakty ze znajomymi zabójcy ks. Jerzego – Grzegorza Piotrowskiego.

Według "Tygodnika Powszechnego" do do zwerbowania księdza Tomasza Kaczmarka przez SB, miało dojść w 1977 roku. Esbecy wykorzystali to, że ks. Kaczmarka skierowano na studia do Rzymu i rozpoczął starania o paszport.

Początkowo ksiądz miał odmówić SB informacji, które mogłyby godzić w sprawy Kościoła, jednak z czasem – za wiedzą i zgodą księdza – zastrzeżenie to usunięto z oświadczenia duchownego. 

Ks. Kaczmarek miał ps. "Calm" (później "Nebbia"). Podczas 6-letniego pobytu w stolicy Włoch, regularnie spotykał się z pracownikami I Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. "Kontakt systematyczny, dobre rezultaty informacyjne. (...) Agent perspektywiczny" - tak charakteryzowano współpracę z duchownym. 

"Tygodnik Powszechny" podkreśla, że wątpliwości budzi także wiedza ks. Kaczmarka co do śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Jak wylicza gazeta, ksiądz mylił się m.in. co do daty śmierci duchownego, eksperymentu z użyciem psa tropiącego w miejscu zdarzenia, wreszcie niestarannie opisuje zeznania świadków. 

 

Źródło: "Tygodnik Powszechny", telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...
TAGI:


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze