Ks. Jerzy nigdy nie walczył z człowiekiem, On walczył z grzechem! MOCNE SŁOWA!

Artykuł

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko walczył z grzechem, ale nigdy z człowiekiem. Był uosobieniem miłości, łagodności i cierpliwości. Mówił wprost, że przemoc nie jest oznaką siły, ale słabości – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podczas mszy św. w 35. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana.

„Bł. ks. Jerzy walczył z grzechem, ale nigdy z człowiekiem. Zawsze posługiwał się metodami godnymi ucznia Chrystusa. Świadkowie jego życia wspominają, że potrafił wyjść z ciepłą kawą do śledzących go esbeków marznących na mrozie przed jego mieszkaniem i powiedzieć: +to nie wasza wina panowie, że tu stoicie+” – wspominał postawę ks. Popiełuszki bp Guzdek. Przypomniał także w kazaniu, że tym, którzy byli tym oburzeni i namawiali, by ks. Popiełuszko publicznie piętnował swoich prześladowców z imienia i nazwiska, odpowiedział: „Wy naprawdę niczego nie rozumiecie. Ja walczę ze złem, a nie z ofiarami zła”. Podkreślił też, że w życiu ks. Popiełuszki nie było ani pogardy, ani zła wobec oprawców i nikogo na siłę nie nawracał.

 

Dodał, że był on „uosobieniem miłości, łagodności i cierpliwości. Mówił wprost, że przemoc nie jest oznaką siły, ale słabości. Dziś możemy stwierdzić, że walka ze złem nie należy do przeszłości”. Hierarcha zaznaczył, że ks. Popiełuszko kierował swoje słowa przeciw kłamstwu, niesprawiedliwości, poniewieraniu godności, a nie komuś.

 

Biskup Guzdek wygłaszając homilię zaakcentował, że „w sytuacji zaostrzonej konfrontacji dobra ze złem, prawdy z kłamstwem, wiary z niewiarą, niezwykle pożyteczne jest spotkanie z bł. ks. Jerzym Popiełuszką, który nauczał, że złu nie można ulegać i na zło nie wolno wyrażać zgody”. Równocześnie przypomniał im bliżej tragicznej śmierci – 19 października 1984 roku - tym częściej ks. Popiełuszko powtarzał, że „oni mnie zabiją, ale dodawał: +rola księdza jest taka, by głosić prawdę i za prawdę cierpieć. A jeżeli trzeba, to za prawdę oddać życie. Jestem gotowy na wszystko+”.

 

W dalszej części homilii biskup przytaczał głoszone słowa przez ks. Popiełuszkę, który uważał, że każda przemoc jest dowodem moralnej niższości, a najwspanialsze walki to walki ludzkiej myśli. Dodał, że ks. Popiełuszko wzywał do modlitwy „o to, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, a przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy. Przestrzegał przed chrześcijańskim radykalizmem. W swoim otoczeniu nie pozwalał na wykluczenie i potępienie kogokolwiek”. Natomiast nawiązując do misji kościoła w dzisiejszych czasach biskup powiedział, że „musi on iść z posługą do wszystkich ludzi, nikogo nie wykluczając”. Podkreślił też, że na ataki na kościół trzeba reagować, ale nie każda reakcja jest zgodna z duchem Ewangelii. Ostrzegł też, że okazywanie oburzenia nie może stać się „pomysłem na duszpasterstwo”. „Nie będzie już miejsca dla dobrej nowiny, ewangelizacji. W ten sposób przestaniemy być apostołami, a staniemy się inkwizytorami, zaś Eucharystia stanie się jedynie uroczystym dodatkiem mającym porwać do rzucania kamieniami” – powiedział.

 

Mszę św., która odbyła się w kościele pw. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu, celebrował kardynał Kazimierz Nycz. Uczestniczyli w niej m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, doradczyni prezydenta RP Zofia Romaszewska. Obecni byli również członkowie rodziny zamordowanego ks. Popiełuszki - siostra Teresa Boguszewska oraz brat Józef Popiełuszko wraz z żoną i dziećmi.

 

W trakcie mszy odbyło się poświęcenie kaplicy z relikwiami błogosławionego - sutanną będącą świadectwem męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.

 

Zaplanowano również - w ramach obchodów – w niedzielę, 20 października w godz. 10 -16 rodzinną grę miejską "Zło dobrem zwyciężaj". W czterech punktach Warszawy znajdą się stanowiska, w których będzie można poznać mało znane fakty z życia księdza Jerzego Popiełuszki. Stworzona została także nowoczesna, narracyjna strona internetowa www.muzeumkspopieluszki.pl, zawierająca 53 dźwiękowe wypowiedzi i 17 filmów z rejestracją świadków życia księdza Popiełuszki oraz liczne zdjęcia i skany dokumentów. Pierwszy raz w historii prezentowany jest tam zbiór nagrań wszystkich homilii z mszy za ojczyznę odprawianych za życia księdza Jerzego Popiełuszki oraz nagrania rejestrujące ostatnie jego publiczne wystąpienia w Bydgoszczy 19 października 1984 r.

 

Organizowany jest też ogólnopolski konkurs literacki "Dobrem zwyciężaj", przeznaczony dla uczniów liceów. Patronat honorowy nad konkursem sprawują kard. Kazimierz Nycz, minister edukacji narodowej i aktor Adam Woronowicz, który wcielił się ks. Jerzego w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Partnerem przedsięwzięcia jest IPN, który przygotował lekcję historii dla licealistów, opartą na faktach z życia ks. Jerzego Popiełuszki. Patronat nad obchodami objął prezydent Andrzej Duda.

 

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem związanym z Solidarnością i robotnikami. Podczas mszy za ojczyznę, sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu, publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły setki tysięcy ludzi. Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Trwa jego proces kanonizacyjny. 

 

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy