Kryzys w Jemenie. Katastrofa humanitarna z powodu wojny i epidemii

Artykuł
Katastrofa humanitarna z powodu wojny i epidemii
pexels.com

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy ogłosił, że sytuacja w Jemenie stała się przerażająca. Osłabione wojną i epidemią państwo nie jest w stanie powstrzymać katastrofy humanitarnej.

Amerykańska organizacja Międzynarodowy Komitet Ratunkowy w swoim raporcie wymienił największe zagrożenia na świecie.

"Koronawirus, zmiany klimatyczne i wojny. Wszystkie one mają zagrażać życiu co najmniej 200 milionów ludzi" - napisano w dokumencie.

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy to organizacja założona przez Alberta Einsteina.

Pod koniec każdego roku publikuje raport na temat największych zagrożeń, z jakimi mierzy się ludzkość w ubogich krajach.

Według Komitetu najszybciej pogarsza się sytuacja humanitarna w Jemenie

Trwa tam wojna domowa od 5 lat między sunnitami a szyitami, wspierana przez państwa sąsiednie. W rezultacie działań zbrojnych Jemeńczycy cierpią głód i są bezbronni wobec koronawirusa. Ocenia się, że pilnej pomocy potrzebuje 25 milionów mieszkańców Jemenu.

reg_670.

Inne kraje o dramatycznej sytuacji humanitarnej to według raportu Afganistan, Syria, Etiopia oraz Demokratyczna Republika Konga.

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy alarmuje, że w biedniejszych krajach koronawirus jest nie tylko zagrożeniem zdrowia, ale także powodem głodu i zapaści gospodarczej. Organizacja twierdzi, że skutki uboczne pandemii dla służby zdrowia mogą zabić więcej osób, niż sam COVID-19. 

Źródło: IAR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy