Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

KRS skierował wniosek do TK. Sędzia zdradza szczegóły...

A.N 15:39 24 stycznia 2020
Gazeta Polska
Wniosek dotyczy zapisów pozwalających uznać, że sędzia wskazany przez znowelizowaną KRS jest nieuprawiony do orzekania. Wniosek w tej sprawie Krajowa Rada Sądownictwa skierowała właśnie do TK. Szczegóły ujawnił sędzia Jarosław Dudzicz.

Sędzia Jarosław Dudzicz, członek Rady, przekazał, że KRS wniosła przy tym do TK o zabezpieczenie jej wniosku poprzez stwierdzenie nieskuteczności czwartkowej uchwały trzech izb Sądu Najwyższego do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał.

Dzisiaj KRS odbyła dodatkowe jednodniowe posiedzenie, podczas którego Rada przyjęła stanowisko ws. uchwały trzech Izb SN oraz sformułowała wniosek do TK w związku z tą uchwałą. Chodzi o uchwałę trzech izby SN, z której wynika, że nienależyta obsada sądu jest wtedy, gdy w jego składzie znajduje się osoba wyłoniona przez KRS w obecnym składzie. Uchwała ta nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN; uchwała ma zastosowanie do orzeczeń tej Izby bez względu na datę ich wydania.

Po zakończeniu posiedzenia członek KRS Jarosław Dudzicz poinformował, że KRS w związku z uchwałą SN skierowała do TK "wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów procedury cywilnej i karnej, które pozwalają na uznanie, że taki sędzia powołany przez prezydenta na wniosek obecnej KRS jest sędzią nieuprawnionym".

Pytany co mają zrobić sędziowie w związku z uchwałą SN, odparł, że "sędziowie mają dalej orzekać"

Oświadczył przy tym, że on nie zastosowałby się do uchwały SN.

- My tej uchwały nie ignorujemy; przyjmujemy do wiadomości że taka uchwała zapadła. Naszym zdaniem taka uchwał nie powinna zapaść i w związku z tym zwracamy się do TK, żeby tę sprawę wyjaśnił

 - powiedział sędzia Dudzicz.

Źródło: MEDIA

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze