Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kreml potwierdza: Putin pomoże Łukaszence w "rozwiązywaniu problemów" na Białorusi

JJ 14:59 16 sierpnia 2020
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir PutinFot. PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / KREM
Jak informuje Kreml, rosyjski przywódca Władimir Putin w rozmowie z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką potwierdził gotowość pomocy w „rozwiązywaniu problemów” w ramach tzw. Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, czyli poradzieckiej organizacji bezpieczeństwa.

Ze strony rosyjskiej potwierdzono gotowość okazania niezbędnej pomocy w rozwiązaniu powstałych problemów na podstawie zasad umowy o powstaniu Państwa Związkowego, a także – w razie konieczności – na podstawie Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB)- podaje administracja Putina w komunikacie opublikowanym w niedzielę.

Rosyjski przywódca rozmawiał dziś przez telefon z Łukaszenką. Prezydenci, jak informują służby prasowe Władimira Putina, kontynuowali „omówienie powstałej po wyborach prezydenckich sytuacji na Białorusi, w tym z uwzględnieniem wywieranej na Białoruś presji z zewnątrz”.

Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA wskazuje, że Łukaszenka i Putin potwierdzili gotowość wspólnego reagowania na zagrożenia zewnętrzne. Politycy mieli przeprowadzić „merytoryczne konsultacje we wszystkich kwestiach”, a także „jeszcze raz potwierdzili ustalenia, że w razie zaostrzenia sytuacji w zakresie zagrożeń zewnętrznych strony będą reagować wspólnie, zgodnie z zasadami przewidzianymi w ODKB”.

Była to już druga rozmowa prezydenta Rosji z przywódcą Białorusi w ciągu minionej doby. W sobotę nawiązali pierwszą oficjalną rozmowę po zeszłotygodniowych wyborach prezydenckich. Kreml wyraził wczoraj przekonanie, że problemy na Białorusi zostaną wkrótce uregulowane.

Aleksandr Łukaszenka oświadczył po wczorajszej rozmowie z Putinem, że „przy pierwszej prośbie zostanie udzielona wszechstronna pomoc w zagwarantowaniu bezpieczeństwa” Białorusi.

 

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze