Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kraków poszukuje hejnalisty na wieżę Mariacką. Nabór trwa do 5 stycznia

AR 15:00 27 grudnia 2020
Trębacz musi pokonać 272 schody, co trwa prawie trzy minutypixabay.com
Komenda miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie ogłosiła nabór na nowego hejnalistę na wieżę Mariacką. Zainteresowani mogą składać odpowiednie dokumenty osobiście lub listownie do 5 stycznia.

Po 24 latach pracy Jana Sergiela przeszedł na emeryturę i związku z tym PSP poszukuje nowego pracownika.

- Nabór jest skierowany do wszystkich, którzy mogliby spełniać warunki - mówi oficer prasowy komendanta miejskiego PSP Bartłomiej Rosiek.

Kandydat, którego życiorys i podanie zostaną pozytywnie ocenione, w dalszych etapach rekrutacji będzie musiał m.in. przejść sprawdzian gry na trąbce, test sprawnościowy, sprawdzian braku lęku wysokości, ponieważ aby wejść na wieżę Mariacką, trębacz musi pokonać 272 schody, co trwa prawie trzy minuty. Hejnalista musi także być Polakiem ze średnim wykształceniem, nie może być karany.

Zespół hejnalistów mariackich liczy siedem osób. Hejnalista pracuje przez 24 godziny na dobę, po czym ma 48 godzin przerwy. Trębacz wygrywa hejnał o każdej pełnej godzinie, od godziny 8 do 7 dnia następnego. Na jednej zmianie służbowej pracuje dwóch hejnalistów.

Hejnał mariacki trębacze grają na cztery strony świata: dla króla, dla burmistrza, dla przybywających do Krakowa gości oraz dla komendanta straży pożarnej.

church5541729_1920_670

Do zadań hejnalisty należy też granie melodii religijnych i historycznych podczas określonych uroczystości, przyjmowanie turystów na wieży Mariackiej i udzielanie wywiadów na jej temat. Hejnaliści nie biorą udziału w typowych akcjach strażackich - wyjątkiem były Światowe Dni Młodzieży 2016, kiedy trębacze mariaccy zaangażowali się w czuwanie nad bezpieczeństwem pielgrzymów. 

 

Źródło: RMF24.PL

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze