Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kraków: Od dziś wystawa „Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka”

AKŁ 17:00 3 lipca 2020
gov.pl
Blisko 200 zdjęć autorstwa "fotografa papieża", zgromadzonych w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich, stanowi świadectwo drogi krakowskiego kardynała na tron Stolicy Apostolskiej. Jest także zbiorowym portretem Polaków oraz Krakowa - ukochanego miasta Adama Bujaka

Wystawa związana jest z setną rocznicą urodzin papieża Św. Jana Pawła II. - Chciałbym, żeby tę siłę zobaczyli ludzie, którzy sobie nie zdają sprawy, że takie wielkie wydarzenia miały miejsce w Krakowie – podkreśla ich autor, a zarazem uczestnik przełomowych wydarzeń – Adam Bujak.

Dzięki fotografiom ponownie można stanąć obok tłumu i jeszcze raz przyjrzeć się zbiorowym emocjom podczas Tysiąclecia Chrztu Polski, zdjęciom z budowy Arki Pana, procesji na Skałkę czy Białemu Marszowi. Nie brakuje też prywatnych zdjęć z pokoju kardynała Wojtyły w pałacu biskupim czy ujęć ze spontanicznych spotkań z ludźmi.

Wystawa obejmuje okres od milenium Chrztu Polski w 1966 r., którego inicjatorem był kardynał Stefan Wyszyński, do ostatniej podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do ojczyzny w roku 2002. Autor zdjęć koncentruje się przede wszystkim na wątkach krakowskich w biografii papieża, ukazując go najpierw jako metropolitę, kardynała i wreszcie, jako Jana Pawła II goszczącego w Krakowie podczas pielgrzymek. Bardzo bliskie kadry starają się uchwycić sferę sacrum i towarzyszące wiernym poczucie wspólnoty.

Adam Bujak urodził się 12 maja 1942 r. w Krakowie. Od 1967 r. należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, a od 1970 r. jest członkiem Royal Photographic Society w Londynie. Otrzymał wiele prestiżowych nagród krajowych i międzynarodowych. Przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie Karola Wojtyły - najpierw jako biskupa, arcybiskupa, kardynała, a potem jako papieża Jana Pawła II, przez co nazywany jest "fotografem papieskim". Bujak jest także autorem albumów poświęconych polskiej architekturze i historii. Ma na swoim koncie ponad 130 albumów fotograficznych, książek, plakatów i kalendarzy. W 2017 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył go Orderem Orła Białego. Rok później został członkiem Kapituły Orderu Orła Białego. 30 maja 2019 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wręczył Adamowi Bujakowi Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Źródło: MKiDN

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze