Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kowalczyk o programie 500+: Niezależnie od górnego pułapu dochodu. Taki projekt wyjdzie z rządu

kg 10:31 1 grudnia 2015
Telewizja Republika
Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów w wywiadzie dla RMF FM odniósł się do szczegółów projektu 500+ oraz ocenił aktualną sytuację finansową państwa.

W rozmowie z Konradem Piaseckim Kowalczyk potwierdził, że projekt 500+, czyli zasiłek wychowawczy na dziecko zostanie wprowadzony w pierwszej połowie 2016 roku. Według niego projekt ustawy zostanie złożony w Sejmie w lutym, zaś wypłacanie pieniędzy powinno się rozpocząć od kwietnia. Przewodniczący KSRM zadeklarował jednocześnie, że świadczenie będzie dostępne dla każdego.

– Niezależnie od górnego pułapu dochodu. Taki projekt wyjdzie z rządu – zapowiedział Kowalczyk.

O kwocie wolnej od podatku

Henryk Kowalczyk powiedział również, że prezydencki projekt ws. podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych powinien obowiązywać od 2017 roku. Według niego ws. alternatywnych projektów należy również wziąć pod uwagę wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

– Dzisiaj mamy 1 grudnia, więc już nie będziemy tu nic kombinować przy podatku PIT w 2016 roku. 2016 rok będzie na przygotowanie tych rozwiązań ustawowych, żeby weszły w życie w 2017 roku (...) Trzeba pamiętać o tym, iż wyrok Trybunału Konstytucyjnego mówi o tym, że do końca listopada 2016 roku zwiększyć do co najmniej 6,5 tysiąca – ocenił przewodniczący KSRM.

O sytuacji finansowej państwa

Według Kowalczyka tegoroczny budżet jest niezwykle skomplikowany, do czego przyczyniły się m.in mniejsze wpływy podatku VAT. – Jeśli na 130 miliardów złotych wpływu podatku VAT, 13,5 miliarda nie spłynie - to jest ponad 10 proc. - to oznacza, że w dochodach jest źle (...) To, że wydatki są mniejsze, to są też po parę miliardów, to jest wielki ból, dlatego że m.in. te wydatki są mniejsze, że nie są realizowane inwestycje. Możemy stracić fundusze unijne, a w budżecie jest zapisane udział własny do tych funduszy unijnych. To to jest bardzo źle, że te wydatki są niezrealizowane – skomentował Kowalczyk.

Jednocześnie minister zapowiedział, że zostały już podjęte działania, które mają za zadanie usprawnić ściąganie podatku VAT.

Źródło: rmf24.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze