Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Koronawirus: Prezydent weźmie udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu

JJ 11:15 1 marca 2020
Wikimedia Commons
Prezydent Andrzej Duda będzie obecny na poniedziałkowym posiedzeniu Sejmu poświęconym sytuacji związanej z koronawirusem.

Prezydent Andrzej Duda będzie obecny na poniedziałkowym posiedzeniu Sejmu poświęconemu sytuacji związanej z koronawirusem.

 – Możliwość zapoznania się przez wszystkich posłów jest formułą dalej idącą niż posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego - mówił w niedzielę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Mucha był pytany w Polsat News, czy prezydent weźmie udział w poniedziałkowym posiedzeniu Sejmu na temat koronawirusa.

– Mamy świadomość tego, że jest zagrożenie. Nie ma odnotowanego w Polsce żadnego potwierdzonego przypadku, ale to się może wydarzyć i jest bardzo wysoce prawdopodobne, i nie to nie powinno być przedmiotem sporu politycznego, tylko wspólnych działań i wspólnej troski - powiedział.

– Jutro prezydent będzie obecny na tym posiedzeniu sejmowym- mówił prezydencki minister. Dopytywany, czy prezydent zabierze w Sejmie głos, Mucha odpowiedział:

– Mamy punkt dotyczący informacji rządu, więc ja myślę, że to jest informacja fachowa, czy to pana profesora Łukasza Szumowskiego czy to pana profesora Jarosława Pinkasa, czyli ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego.

Na uwagę posłanek opozycji, które były obecne w programie: Agnieszki Dziemianowicz-Bąk (Lewica) i Joanny Muchy (Koalicja Obywatelska), że posłowie nie będą mogli zadawać pytań, prezydencki minister powiedział, że nie jest marszałkiem Sejmu, żeby decydować, jaki będzie miało przebieg posiedzenie Sejmu.

– Oczywiście jest tak, że możliwość wysłuchania, zapoznania się przez wszystkich posłów, jest formułą dalej idącą niż posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego- mówił.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta był również pytany, czy na posiedzeniu pojawią się jakieś prace legislacyjne.

– Jeżeli analiza, która trwa i jest dzisiaj prowadzona bezpośrednio w służbach odpowiedzialnych za to - także ze strony Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Kancelarii Prezydenta - pokaże taką potrzebę przygotowań zmian w prawie, to będą takie propozycje- odpowiedział.

Mucha odniósł się także do piątkowego wpisu kandydatki Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

– Wzywam premiera Morawieckiego i rząd do ujawnienia prawdy o przypadkach koronawirusa w Polsce. Bezpieczeństwo Polek i Polaków jest najważniejsze - napisała na Twitterze. Ocenił, że jest ona nieodpowiedzialna. Wpis Kidawy-Błońskiej skrytykowali także Dziemianowicz-Bąk i Marek Sawicki (PSL).

W środę prezydent Andrzej Duda zwrócił się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek (PiS), by pilnie zwołała posiedzenie Sejmu poświęcone sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W czwartek zebrało się prezydium Sejmu, na którym zdecydowano o dodatkowym posiedzeniu izby.

– Biorąc pod uwagę, że temat dotyczący koronawirusa jest bardzo powszechny u nas od dłuższego czasu, w związku z tym zdecydowałam, że ze względu na wagę tego tematu zwołam ten Sejm najszybciej jak tylko można. Najszybciej można to zrobić w poniedziałek i na poniedziałek na godz. 10 zwołuję Sejm - zapowiedziała w czwartek Witek.

Jak dodała, informacja rządu ws. koronawirusa będzie jedynym punktem posiedzenia. "Kluby będą miały po 15 minut na wystąpienia, potem będą jeszcze pytania" - poinformowała marszałek Sejmu.

Wskazała, że zdaniem prezydenta to dodatkowe posiedzenie Sejmu - a nie jedynie posiedzenie Rady Gabinetowej - pozwoli na powszechne przekazanie wiedzy o przygotowaniu Polski na wystąpienie koronawirusa.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze