Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Koronawirus może kosztować transport lotniczy do 113 mld dolarów

AS 20:35 5 marca 2020
pixabay
Szerzenie się epidemii Covid-19 może narazić transport lotniczy w 2020 roku na straty sięgające 113 mld dolarów i postawić go w bezprecedensowej sytuacji - ogłosiło w czwartek Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).

"W czasie nieco dłuższym niż dwa miesiące perspektywy sektora w większości regionów świata stały się zdecydowanie niepokojące" - oświadczył dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac po naradzie w Singapurze, na której uznano sytuację branży za "niemal bezprecedensową".

W chwili gdy rządy zastanawiają się nad środkami, które mogłyby poprawić sytuację, sektor transportu lotniczego "w tym wyjątkowym momencie" powinien liczyć się z możliwością obniżenia podatków i szeregu kosztów operacyjnych ponoszonych przez towarzystwa lotnicze - sugerował de Juniac.

IATA, która zrzesza 290 przewoźników powietrznych, ocenia straty poniesione dotąd przez nich w sektorze transportu pasażerów na 63 mld dolarów. Mogą one wzrosnąć, według IATA, do 113 mld dolarów jeśli koronawirus będzie się nadal rozprzestrzeniał.

Z finansowego punktu widzenia straty będą równe tym, jakie sektor poniósł podczas światowego kryzysu finansowego w latach 2008-2009 - przewiduje IATA.

20 lutego IATA ogłosiło pierwszą ocenę, która dotyczyła jedynie strat finansowych przewoźników wynikających z wybuchu epidemii Covid-19 w Chinach. Wyniosły 29,3 mld dolarów.

Później wirus zaatakował jednak ponad 80 krajów.

Według IATA, wartość giełdowa firm lotniczych zmalała w związku z Covid-19 o około 25 proc. Są to straty o 21 proc. większe niż te, które przewoźnicy powietrzni ponieśli wskutek epidemii SARS (syndrom ostrej niewydolności oddechowej) w 2003 roku.

Od stycznia dziesiątki towarzystw lotniczych zawiesiły bądź zredukowały swe połączenia z Chinami, pierwszym ogniskiem epidemii, a następnie z Włochami. Epidemia przyczyniła się do globalnego spadku rezerwacji.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze