Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Korekta harmonogramu szczepień: po seniorach – osoby przewlekle chore

mm 12:19 20 stycznia 2021
K. Maj/KPRM
Będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień – etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części. W etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b – przewlekle chorzy, w etapie 1c – przedstawiciele służb państwowych – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera powiedział, że do resortu zdrowia i KPRM wpłynęło wiele wniosków dotyczących kolejności szczepień, m.in. ze strony Rady ds. Medycznych przy Premierze Mateuszu Morawieckim. „Szczególnie dużo takich wniosków dotyczyło preferencyjnego i właściwego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe” – powiedział Dworczyk.

Jak mówił, w każdym procesie decyzyjnym mogą się pojawić błędy, które trzeba skorygować. „I dzisiaj korygujemy ten nasz błąd i przedstawiamy zweryfikowany i skorygowany etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19. Dokonaliśmy, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej (...), podziału etapu pierwszego na trzy części" – poinformował.

Według niego w części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60 roku życia, w części 1B – osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a w części 1C – nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że utrzymana zostaje możliwość szczepienia wcześniejszego, niż to wynika z wieku, dla osób z niektórymi schorzeniami. Osoby takie muszą się zgłosić do lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zabieg wcześniej.

Dworczyk poinformował ponadto, że w pomoc przy rejestracji seniorów włączy się Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Polityk zaapelował też do seniorów, by w większym niż dotychczas zakresie korzystali z infolinii dedykowanej programowi szczepień. "Ten sposób jest bardziej bezpieczny i prostszy do rejestracji" – podkreślił szef KPRM.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze