Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Korea Płd. poszerza sferę kontroli powietrznej. Prawdopodobny sprzeciw Chin

mk 9:36 8 grudnia 2013
Flickr.com/Valentin Janiaut/CC
Korea Południowa oświadczyła, iż poszerzyła swą strefę kontroli powietrznej o obszar częściowo pokrywający się z nową strefą obrony powietrznej Chin.

Ministerstwo obrony w Seulu podało, że rozszerza strefę kontroli tak, aby zawarły się w niej dwie wyspy oraz podmorska skała z wybudowaną nad nią południowokoreańską stacją oceanograficzną. Według resortu decyzja Chin była niedopuszczalna, gdyż chińska strefa objęła terytorium południowokoreańskie.

Skała po koreańsku nazywa się Ieodo, po chińsku Suyan. Leży 149 km od wybrzeży Korei Południowej, 287 km od Chin. Oba kraje zgłaszają do niej roszczenia.

23 listopada Pekin zadeklarował, że rozszerza obszar kontroli powietrznej nad Morzem Wschodniochińskim. Na samoloty przelatujące przez tę strefę nałożono obowiązek meldowania swej obecności chińskiej kontroli powietrznej.

Jednostronne rozszerzenie przez ChRL strefy kontroli powietrznej wywołało protesty sąsiednich krajów, w tym Japonii, Tajwanu, Korei Południowej czy ostatnio Filipin, które uznały, że decyzja Pekinu "zagraża bezpieczeństwu narodowemu" państw w regionie.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...
TAGI:


KONIEC SYSTEMU (ODC.157/1) - HOMOTERROR W NATARCIU
Wczytuję komentarze...
Najnowsze