Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Konkurs Szopek Krakowskich już po raz 78. W dobie pandemii przyjął inną formę

AR 10:51 2 grudnia 2020
Konkurs Szopek Krakowskich ma bogatą historię. Został zainicjowany w 1937 rokuAdam Wojnar
Nie będzie słynnej prezentacji przy pomniku Adam Mickiewicza na Rynku Głównym ani tradycyjnego przemarszu. W tym roku pandemia koronawirusa spowodowała, że 78. Konkurs Szopek Krakowskich odbywa się w innej formie.

Konkurs Szopek Krakowskich ma bogatą historię. Został zainicjowany w 1937 roku. Następnie, przez okres niemieckiej okupacji, musiał zostać przerwany, ale tuż po wojnie wrócono do tej tradycji. Od 1946 roku jego organizacją zajmuje się Muzeum Krakowa.

Krakowska szopka jest zwieńczeniem kilkumiesięcznej, a nawet kilkuletniej pracy. Celem konkursu jest podtrzymywanie tradycji rzemiosła szopkarskiego i popularyzacja wyjątkowego tego elementu miejskiego folkloru.

- 78. Konkurs Szopek Krakowskich w okresie epidemii będzie zorganizowany w zupełnie innej formie - mówi Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Krakowa.

- Jury będzie obradować w pierwszy czwartek grudnia. Ponieważ część jurorów nie będzie mogła obejrzeć szopek bezpośrednio, a poza tym nie możemy kumulować tylu osób jednocześnie, to od 16 do 30 listopada zaczęliśmy przyjmować szopki w Celestacie - mówi Niechaj.

Kustosz Muzeum Krakowa przedstawiła procedurę przyjęcia i rejestracji szopek.

- Każda z nich jest fotografowana. Dodatkowo robimy filmiki tych, które mają ruchome elementy, oświetlenie. Szopki są następnie opisywane i wysyłane jurorom. Na tej podstawie szopki będą oceniane punktami, przyznawać będziemy nagrody podczas zdalnej sesji obrad - mówi Małgorzata Niechaj.

Zachowany został termin ogłoszenia wyników konkursu, który będzie miał miejsce w niedzielę, 6 grudnia. Punktualnie o godz. 14 dyrektor Muzeum Krakowa Niezabitowski (przewodniczący jury) oficjalnie ogłosi wyniki konkursu szopek on-line, na platformie YouTube oraz w mediach społecznościowych. Jak przyznała pani kustosz, zainteresowanie konkursem przeszło oczekiwania organizatorów. Największe szopki mają się pojawić w Celestacie w poniedziałek.

5fc371d531c2b_p_670_02

 

Konkurs na szopkę rozgrywany jest w kilku kategoriach, nie tylko wiekowych: do 8 lat, poprzez szopki rodzinne, szopki młodzieżowe, po seniorów – powyżej 18 lat, oraz pod względem wielkości: szopki miniaturowe, szopki małe, średnie i szopki duże.

W dotychczas nadesłanych szopkach dominuje architektura Starego Krakowa, Katedry, krakowskich kościołów, Zamku na Wawelu, choć ciekawą szopką jest szopka zawierająca budynek Kurii z papieskim oknem wraz papamobilem, czy też szopka, w której są elementy bazyliki Bożego Miłosierdzia. W większości nadesłanych szopek zawarte są również elementy nawiązujące do rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz panującej od początku roku pandemii (lalki z maseczkami). Jest też szopka prawdopodobnie miłośnika klubów sportowych - Cracovii i Wisły, nawiązująca do ich derbów. 

Muzeum Krakowa od lat nie tylko opiekuje się szopkarstwem i jego promocją zarówno w kraju jak i zagranicą, ale także dokumentuje fenomen szopkarstwa krakowskiego, które w 2018 r. zostało wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Źródło: Dziennik Polski

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze