Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Koniec dla sklepów jako placówek pocztowych? Solidarność chce zaostrzenia ustawy

PR 8:35 22 grudnia 2019
fotografia ilustracyjnapixabay
Handlowa Solidarność po raz kolejny zwróciła się do rządzących o pilne uszczelnienie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Pismo w tej sprawie skierowała do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej oraz do przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS Ryszarda Terleckiego

 

Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara, przekazał w rozmowie z Polskim Radiem, że niektóre sklepy obchodzą przepisy przyjmując status placówek pocztowych, które zgodnie z ustawą mogą być w niedziele czynne.

- Chcemy, żeby Sejm powrócił do naszych zapisów, gdzie placówka pocztowa byłaby traktowana jako placówka usługowa, która mogłaby być czynna w niedziele, ale nie jako sklep - powiedział.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed powiedział Polskiemu Radiu, że rząd na razie nie zakłada zasadniczych zmian w ustawie. Nie wyklucza jednak, że zmiany będą potrzebne. Zaznaczył, że ważne jest by z jednej strony chronione były prawa pracownicze a z drugiej, by nie dochodziło do nieuczciwej konkurencji.

- Z pewnością potrzebna będzie debata w tej sprawie - podkreślił.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią, w tym roku sklepy są czynne tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu a od przyszłego roku wszystkie niedziele będą wolne od pracy w handlu poza przewidzianymi w ustawie wyjątkami.

Te wyjątki to 7 niedziel handlowych - przed Świętami Bożego Narodzenia, przed Wielkanocą oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Zgodnie z ustawą handlować można też między innymi w sklepach zlokalizowanych na dworcach , w piekarniach, aptekach, kwiaciarniach a także tam, gdzie za ladą stanie właściciel.

 

Czytaj także:

Konfederacja z KO, Lewicą i PSL chciały zablokować prace nad ustawą o sądach. Nie wyszło… Budka zapowiada „najwyższe kary finansowe”. Ich wyborcy mają dość

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze