Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Koniec burek w Szwajcarii. Tak zdecydowano w referendum

mm 19:34 7 marca 2021
Podobne regulacje istnieją we Francji, Danii, Holandii i BułgariiFot. PAP/EPA/PETER KLAUNZER
Wyborcy w Szwajcarii zdecydowali w referendum o wprowadzeniu zakazu noszenia burek i innych zasłon twarzy – wynika ze wstępnych wyników głosowania. Za zakazem opowiedziało się 51,2 proc. głosujących.

Według zatwierdzonej przez wyborców propozycji w Szwajcarii zabronione będzie noszenie burek i nikabów, a także kominiarek i chust zasłaniających twarz.

Zgłoszona jeszcze przed pandemią przez prawicę inicjatywa była nazywana „zakazem burek” i wywołała kontrowersje, choć w całym kraju burki i nikaby nosi jedynie kilkadziesiąt kobiet. Kampanię przeciwko zakazowi prowadził szwajcarski rząd.

Oburzenie w związku z wynikiem głosowania wyraziły m.in. Centralna Rada Muzułmanów i organizacja Amnesty International. – To czarny dzień dla naszej społeczności. Dzisiejsza decyzja otwiera stare rany, rozszerza zasadę prawnej nierówności i wysyła jasny sygnał wykluczenia dla muzułmańskiej mniejszości – oznajmiła Rada.

Z kolei AI oceniła, że nowy zakaz jest już kolejną antymuzułmańską inicjatywą po zakazie budowy minaretów z 2009 r., której autorem również była grupa związana z prawicową Szwajcarską Partią Ludową.

Zakazy zakrywania twarzy już wcześniej obowiązywały w kantonach Ticino i St. Gallen. Podobne regulacje istnieją we Francji, Danii, Holandii i Bułgarii.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze